Hrebienok

Aj tento rok sme pre vás pripravili Tatranský dóm, jedinečný ľadový kostol s prvkami tatranskej histórie a prírody. Zimná sezóna 2016/2017 sa nesie v honosnom štýle spišskej gotiky s krásnym skleneným oltárom. Tento raz sa stavitelia, 8 sochári a 7 pomocníci, pohrali s 90 tonami ľadu a premenili ho na chrám s jedinečnou atmosférou.

Hlavným staviteľom gotickej krásy je umelecký sochár Adam Bakoš a tvorbu sklenených oltárnych vitráží realizoval sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos.

Za tohtoročnou inšpiráciou umelci nemuseli chodiť ďaleko. Postarali sa o ňu krásne sakrálne stavby regiónu Spiš, a preto môžete na predelle krídlového gotického oltára vidieť práve erb Spiša. Zadná časť je tvorená mohutnými, vyše 4-metrovými vitrážnymi oknami. V centre oltárnej skrine stojí plastika Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom z obce Klčov. Oltár ďalej pozostáva so štyroch krídel, z ktorých každé patrí inému patrónovi z regiónu. V ľavom hornom sa nachádza sv. Mária Magdaléna z Danišoviec, v ľavom dolnom sv. Anton Pustovník zo Spišskej Belej. Pravé horné patrí sv. Barbora z Okoličného a krídlo vpravo dole zastáva sv. Jakub z Levoče. Po bočných stranách priestor krásne vypĺňajú lode chrámu. V ľavej sa ukrýva postava pastiera, v pravej je umiestnená socha Majstra Pavla z Levoče.

Táto majestátna stavba, ktorá nemá na Slovensku obdobu, rozhodne stojí za návštevu. Očarí vás precíznou prácou a detailami, ktoré podtrhuje príjemné osvetlenie. Príďte si preto vychutnať tento slovenský unikát a preneste sa na chvíľu do tatranskej ľadovej rozprávky. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm každú nedeľu, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom. Prežite krásny zimný čas v Tatrách a odneste si nezabudnuteľný zážitok z Tatranského ľadového dómu.


Ľadové medvede na Hrebienku

Na Hrebienku, hneď vedľa Tatranského dómu, od konca decembra turistov víta druhá kupola, ktorá ukrýva ľadovú rodinku medveďov. Päť metrov vysoká medvedica so svojimi dvomi mláďatami sa tak pridala do veľkej rodiny tatranských medveďov, ktoré sa pred pár rokmi usadili na Hrebienku. Dokopy vážia viac ako 17 ton a ich zrodenie trvalo päť dní. Monumentálnu ľadovú podobizeň najväčšej šelmy našich lesov máte možnosť navštíviť bezplatne, tak ako Tatranský ľadový dóm, každý deň od 9:00 do 18:30.

Ide o výtvor ľadového sochára Adam Bakoša spolu s Miroslavom Trnovským a Pavlom Kapustom, ktorí sa podieľali aj na stavbe Tatranského dómu. Toto skvostné ľadové súsošie zároveň otvára miesto, ktoré bude venované výsledným dielam sochárskych umelcov súťažiacim v podujatí TATRY ICE MASTER 2017. Od 13. januára sa kupola premení na galerijný priestor krásnych sôch, ktoré vzídu zo šikovných rúk špičky svetových ľadových sochárov pod názvom Tatranská galéria ľadových majstrov. Viac o Tatry Ice Master sa dozvie tu

Program

29. 1. 2017 o 15:30

Večer šansónu

Svetlana Janišová - spev
Peter Adamkovič - klavír
Ľubomír Cvancinger – kontrabas

5. 2. 2017 o 15:30 a 16:00

Skvosty zborového spevu

Chrámový zbor Sv. Cecílie z Košíc

12. 2. 2017 o 15:30

Muzikálový koncert

Laco a Erika - A Few Moments 

19. 2. 2017 o 15:30 a 16:00

Majstri baroka

Terra Trio

Zulfizar Zázrivá – spev, Marta Nemcová – klavír, Tereza Novotná – husle

26. 2. 2017 o 15:30 a 16:00

Soireé Chanson

Svetlana Janišová - spev, Peter Adamkovič - klavír, Ľubomír Cvancinger – kontrabas

Na Hrebienok sa jednoducho a pohodlne vyveziete pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.

Vstup do Tatranského dómu každý deň od 9:00 do 18:30

Foto: Marek Hajkovský