Dňa 23.4. 2019 bude prevádzka Tatranského ľadového dómu ukončená. Ďakujeme a tešíme sa na Vás v opäť v zimnej sezóne 2019/2020.


TATRA-DOM AUS EIS

Verbringen Sie einen wunderschönen Winter in der Tatra und unvergessliche Momente im Tatra Dom aus Eis in Hrebienok, der dieses Jahr vom Petersdom aus Rom und Berninis Kolonnade inspiriert.

ERÖFFNUNG - 23.11.2018 
Aktuelle Öffnungszeiten des Tatra-Doms aus Eis - 9:00 – 16:15 Uhr. 


NEU in dieser Wintersaison – multimediale Shows täglich um 13:45 Uhr
(freier Eintritt)


Aktuelle Öffnungszeiten des Tatra-Doms 

 

Daten

 

18.3 - 22.3.201910:00 - 16:00
23.3. - 24.3.201909:00 - 16:15
25.3. - 29.3.201910:00 - 16:00
30.3. - 31.3.201909:00 - 16:15
01.4. - 03.4.201910:00 - 16:00
04.4. - 09:00 - 16:15

Ab 23. November wird das Eisunikat für die Öffentlichkeit zur Verfügung stehen. Um präzise Details wird sich Adam Bakoš  kümmern, zusammen mit einem Team slowakischer, tschechischer und spanischer Bildhauer. Eine unglaubliche Menge von 1880 Eisblöcke, d.h. über 225 Tonnen Eis sollten dabei benutzt werden.

Auch dieses Jahr wird der Dom aus Eis etwas größer und grandioser sein und unter einem 25-Meter breiten Gehäuse geschützt. 

Bleiglasdekorationen werden in den Händen des Glasbläsers und Designers mit slowakisch-griechischer Abstammung - Achilleas Sdoukos sein. Bei seiner künstlichen Arbeit orientiert er sich auf Glas als magisches Material. Schon zum dritten Mal ist er für einmalige Kunstwerke im Tatra Dom aus Eis verantwortlich.

Das majestätische Bauwerk, das in der Slowakei keine Konkurrenz hat, ist bestimmt ein Besuch wert. Lassen Sie sich von präziser Arbeit und angenehm beleuchteten Details dieser slowakischen Rarität bezaubern und fühlen Sie sich für eine Weile wie in einem Eismärchen. Noch stärkere Emotionen bietet der Dom bei Live-Konzerten, die während der Wintersaison im Innenraum organisiert werden. 


Koncerty v Tatranskom ľadovom dóme

30.12.2018 Music Theatre Orchestra - 15:30
Ukážky z rockovej opery - Matej Korvín uhorský kráľ

06.01.2019 FS Vagonár - 15:30

Folklórny súbor Vagonár - Poprad, ľudový súbor piesní a tancov,

24.02.2019 Chrámový zbor sv. Cecílie - 15:30

Pod vedením svojho zbormajstra Viliama Gurbaľa získal zbor niekoľko medzinárodných ocenení na prestížnej súťaži chrámových zborov.

27.1.2019 Košícki špívaci - 15:30

Zemplínske piesne a koledy

23.2.2019 Zvonky dobré zprávy a Zvonkohra Košariská - 15:30

Hudobné zoskúpenie.

Veľkonočná nedeľa 21.4.2019 - 15:30 

Dievčenská kapela - Pro Vocals. 5 talentovaných žien, ktoré interpretujú svetové i slovenské hity bez použitia hudobných nástrojov v štýle a cappella. 


ZAUJÍMAVOSTI o Tatranskom ľadovom dóme, ktoré by vás mohli zaujímať. Prečítajte si o tom, koľko ton ľadu sa použilo na stavbu tejto unikátnej ľadovej baziliky, kto stojí za touto stavbou, čo bolo námetom, a čo môžete tento rok v Tatranskom Dóme vidieť.

Tatranský ľadový dóm patrí bez akýchkoľvek pochybností k najväčším atrakciám zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. Tento rok je Tatranský ľadový dóm oproti minulému roku opäť majestátnejší.

Autor projektu Tatranský dóm Martin Šabľa zhmotnil svoju víziu vďaka premyslenému spojeniu myšlienky so špičkou reprezentantov ľadovosochárskeho sveta pod inšpiratívnym vedením Adama Bakoša. Hlavný staviteľ Adam Bakoš vytvoril tím zo 16-tich sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu a z USA. Podarilo sa mu angažovať tieto esá ľadovosochárskeho umenia:

Martin Šofranko
Pavol Kapusta
Marian Maršálek
Ondrej Prochazka
Filip Lysek
Jakub Vlček
Miroslav Trnovský
Vladek Ligocky
Igor Kučera
Jan Paďour
Albert Šimrák
Štefan Geletka
Danny Thomas
Michal Husár
Miroslav Kalanka

Na stavbe sa podieľala aj jedna dáma - Griffon Ramsey z amerického Texasu. Sochárskych majstrov technicky podporil tím vedený technickým riaditeľom Tatranského dómu Rasťom Kromkom.

Námetom pre tohtoročný Tatranský dóm je svetoznáme priečelie Baziliky sv. Petra spolu s Berniniho kolonádou na Námestí sv. Petra v Ríme.

Hlavné priečelie v našom „ľadovom“ prípade dosahuje šírku 9 m a výšku 7 m. Samotná hlavná kupola má rekordnú výšku až 11,5m, čo je maximálna možná výška v rámci celkovej dispozície. Priemer centrálnej kupoly je 3 m, je dutá a podopieraná 9-timi rebrami. Na priečelí sa nachádza centrálny nápis v latinčine: Papežská bazilika sv. Petra v Tatrách.

Originálne majstrovské ľadové dielo je doplnené umeleckými výplňami so sakrálnymi motívmi - tie sú pretransformované do vitráží modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér, so slovensko-gréckym pôvodom. Jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo.

Po stranách, pred priečelím, sú umiestnené 2 veľké sochy anjelov s výškou 2,5 m.

Na stĺpy Berniniho kolonády a na fasádu baziliky sa vyrobilo až 1200 kusov ľadových kotúčov. V kolonáde je situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách a len na samotné stĺpy o výške cez 3,5 m (bez podstavcov a hlavíc) bolo použitých 3,5 kamióna ľadu. Na kolonáde sú použité tatranské motívy s plesnivcami, medveďmi a kamzíkmi. Na štítoch kolonád sa nachádzajú maličkí anjeli.

Pri vstupe ste si môžete všimnúť panorámu Vysokých Tatier.

Oproti bazilike sú v strede vyhliadkovej plošiny osadené veľké umelecké hodiny, ktorých autorom je taktiež umelec Achilleas Sdoukos. V zadnej časti, za kolonádou po vašej ľavici, sú 2 okná, v ktorých je umiestnený tatranský plesnivec a v druhom texaský kaktus, ako „umelecký podpis“ jedinej dámy - sochárky Tatranského dómu, Američanky Griffon Ramsey.

Na tomto monumentálnom diele pracovali sochármi s pomocníkmi celý 1 mesiac už od 22. októbra. Intenzívne sa pracovalo aj napriek netypicky teplej jeseni v Tatrách, kedy sa teploty na Hrebienku vyšplhali aj na 15°C a pri slnečnom počasí bola na vonkajšom plášti kupoly nameraná teplota až 43°C! No i s týmito podmienkami sa nám podarilo úspešne popasovať a vnútorné prostredie kupoly sa darilo držať v mínusových teplotách.

Novinkou v Tatranskom dóme je multimediálna prezentácia. 

Čítať.

 

Nach Hrebienok zum Tatra Dom aus Eis fährt aus der Station in Starý Smokovec eine bequeme Standseilbahn. Die Fahrkarten kann man auch online auf gopass.sk kaufen.