TATRY ICE MASTER prišiel opäť na Hrebienok!

13. - 15. január 2017

 

Ľadová krása už má svoje miesto, od 13. do 15. januára ním bol vysokotatranský Hrebienok, a to vďaka podujatiu TATRY ICE MASTER. Počas troch dní ľadoví sochári z deviatich krajín vdýchli život 45 tonám ľadu a  premenili ich na  30 unikátnych ľadových sôch. 

Počas 5. ročníka sa umelci potrápili s 3 súťažnými témami medzi ktoré patrí téma Legendy a mýty alebo Svetová architektúra. Okrem skvelých umeleckých výkonov sa návštevníci mohli zabaviť na vystúpení Celeste Buckingham, Peter Lipa Band, The Backwards a ďalšom sprievodnom programe.

Víťazi1. miesto2. miesto3. miesto
13.1. téma: Svetová architektúraFínskoPoľskoSlovensko
14.1. téma: Voľná témaRakúskoRuskoWales
15.1. téma: Mýty a legendyRuskoPoľskoRakúsko

Tatranská galéria ľadových majstrov

Na Hrebienku, hneď vedľa Tatranského dómu, víta turistov túto zimu druhá kupola. Celý priestor je venovaný výsledným dielam sochárskych umelcov súťažiacim v podujatí TATRY ICE MASTER 2017. Od 13. januára sa kupola premenila na galerijný priestor krásnych sôch, ktoré vzišli zo šikovných rúk špičky svetových ľadových sochárov.

Ľadové sochy z majstrovstiev Tatry Ice Master 2017 sú umiestnené aj vo vonkajších priestoroch na Hrebienku. Od 8.2. sú bez farebného  nasvietenia, no stále môžete obdivovať ich krásu v plnom rozsahu.

13 -15/1/2017 / Hrebienok

TATRY ICE MASTER kommt wieder nach Hrebienok!

 

Von 13. bis 15.1.2017 findet in Hrebienok schon die fünfte inoffizielle Eisskulpturen-Weltmeisterschaft mit dem Namen TATRY ICE MASTER statt. Drei Tage lang werden Eisbildhauer aus neun Ländern Tonnen von Eis zu Kunstwerken ändern.

 

Die kühle Schönheit hat auch einen festen Platz und von 13.1. bis 15.1.2017 wird es die Lokalität Hrebienok in der Hohen Tatra sein – dank dem Event TATRY ICE MASTER. Dieses Jahr warten auf die Künstler die folgenden Themen: Mythen und Legenden, Weltarchitektur, Freies Thema. Die Themen werden durchlaufend jeden Abend ausgewertet. Außerdem können sich alle Besucher auf ein reiches Programm freuen.

Súťažné tímy:  

  • RUSSIA Mikhail Fedotov and Ivan Savenkov

Obaja títo sochári prepadli sochárskej vášni v roku 2001. Okrem ľadových sôch vyrábajú aj sochy z piesku, kameňa, dreva, hliny, bronzu, kovu a dokonca Sergey Knysh aj plastu. Obaja sa zúčastňujú mnohých medzinárodných festivaloch vo výrobe ľadových  a pieskových sôch v Rusku, Taliansku, Nemecku, Portugalsku, Egypte, ale i ďalších krajinách. Medzi najvýznamnejšie úspechy týchto sochárov možno považovať dve prvé miesta na ľadových festivaloch v Rusku a Fínsku.

  • SLOVAKIA – Adam Bakoš and Filip Lysek

Adam Bakoš je sochárom od roku 1990, prace s ľadom, pieskom a drevom. Zúčastňuje sa na medzinárodných súťažiach a sympóziách a každoročne aj na našej akcii Tatry Ice Master. Filip Lysek sa tohtoročnej súťaže zúčastní po prvýkrát. 

  • NETHERLANDS – Niels Brouwers and Thomas Weijenberg

Holandský majster Thomas Weijenberg je profesionálny rezbár a jeho hlavným pracovným nástrojom je reťazová píla. Je víťazom súťaže Carving cup 2016 a druhým v poradí v mnohých súťažiach vo vyrezávaní ľadových sôch. Niels Brouwers je grafický dizajnér počítačových hier. Držiteľ ceny rezbárov za ľadovú rezbu a cenu publika získal v roku 2015 práve na podujatí Tatry Ice Master.

  • FINLAND – Kimmo Frosti and Juuso Partanen

Kimmo Frosti je sochárom od roku 1998 a prevažne pracuje s ľadom a pieskom. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí získanie 9 zlatých medailí na medzinárodných ľadových súťažiach. Juuso Partanen začal so sochárčinou o dva roky neskôr, v roku 2000. Taktiež pracuje s pieskom a ľadom. Obidvaja majstri sochári sú súčasťou Tatry Ice Master od jeho začiatku.

  • HUNGARY – Akos Tóth and László Boros

Akos Tóth je sochárom od roku 2011. Pracuje s drevom, ľadom a pieskom. Jeho najvýznamnejší úspech je III. miesto v ľadových sochách vo Fínsku  II. miesto na Tatry Ice Master a II. miesto v pieskovom rezbárstve. Pravidelne sa zúčastňuje festivalov vo výrobe ľadových sôch v Belgicku a festivalu rezbárstva zo snehu v Číne. László Boros sa venuje sochárstvu od roku 2007 a jeho pracovným materiálom je drevo a ľad.

  • WALES – Danny Thomas and James Tottle

Danny Thomas je sochár od roku 2002. Najväčšie úspechy žne vo vyrezávaní do ľadu motorovou pílou. I. miesto získal v súťaži  „English open“ s dielom Velociraptor a II. miesto v rovnakej Európskej súťaži. Obe ceny získal minulí rok. James Tottle je sochárom už od detstva a rád pracuje so širokým spektrom materiálu ako je ľad, hlina, drevo, polystyrén, pena, ceruzky, farby atď. Ako sám hovorí jeho najväčším šťastím života je vyrábať umenie pre život.

  • POLAND – Bartosz Chylewski and Stanislaw Nowodworski

Bartosz Chylewski a Stanislaw Nowodworski sú sochármi od roku 2000. Pracujú s drevom, ľadom, snehom, bronzom, sadrou, oceľou a kožou. Obaja sa zúčastňujú mnohých súťaží v ľadovom a snehovom sochárstve.

  • CZECH REPUBLIC – Marián Maršálek and Ondřej Procházka

Marián Maršálek a Ondřej Procházka pracujú s drevom, kameňom, ľadom a sochármi sú už od svojho detstva. Marián Maršálek získal na Tatry Ice Master 2016 1.miesto vo voľnej téme. Medzi najvýznamnejšie úspechy Ondreja Prochádzku patrí práca na projekte Ledarium Špindleruv Mlyn.

  • AUSTRIA – Marina Hatzl and Kilian van der Velden 

Marina Hatzl je sochárom od roku 2008. Materiály, s ktorými pracuje, sú ľad, sneh a piesok. Pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných súťaží v snehovom sochárstve v Grindelwald (Switzerland), v San Martino (Italy), St. Candido (Italy), súťaž v ľadovom sochárstve v Helsinkách (Finlad), atď. Jeho najvýznamnejším úspechom je cena verejnosti in Grindelwald za snehové sochárstvo. Kilian van der Velden je sochárom od roku 1995 a jeho spracovávaným materiálom je piesok, kameň, ľad, sneh, betón, styro-peny a íl. Zúčastňuje sa súťaží vo Fínsku a jeho top úspech je Tomorrowland hlavné javisko.