Dovolenka pre návštevníkov zo zahraničia

Vstup na Slovensko možný hneď po prvom očkovaní


Aktuálne platné pravidlá pre vstup na územie Slovenskej Republiky

Od 9.7. do 9.8. 2021 je vstup na územie Slovenskej Republiky bez povinnej karantény možný nielen pre plne zaočkované osoby, ale najnovšie aj pre návštevníkov, ktorí sa pre očkovanie rozhodnú krátko pred odchodom na dovolenku. V praxi to znamená, že vycestovať môžete bezprostredne po prvej dávke vakcíny proti Covidu-19. Pri prechode hranice stačí jednoduchá registrácia v systéme E-HRANICA, ktorá nezaberie ani 5 minút a dni plné zážitkov v horách či vodných parkoch sú pred vami. Prajeme príjemný pobyt!

 1. REGISTRÁCIA E-HRANICA: Každá osoba, ktorá od 09.07.2021 vstúpi na územie SR, sa musí registrovať na korona.gov.sk/ehranica. Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska (definícia vo Vyhláške č. 226).
   
 2. KARANTÉNA: Všetky osoby, ktoré od 09.07.2021 od 6:00 vstúpia na územie SR, sú povinné ísť do karantény, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu bez otestovania skončí dovŕšením 14. dňa. Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Deti do 12 rokov nie je potrebné testovať, karanténa im skončí vtedy, keď ostatným členom spoločnej domácnosti. Karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali - končí sa vtedy, keď ostatným členom. Karanténa nie je povinná pre: plne zaočkovaných ľudí (viď bod (3) nižšie) osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu - prechodne do 09.08.2021. osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované - musia predložiť potvrdenie podľa vzoru v prílohe vyhlášky, zároveň musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín ďalšie výnimky sú uvedené vo vyhláške č. 226/2021
   
 3. DEFINÍCIA ZAOČKOVANEJ OSOBY: najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny, najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,

  PRECHODNE DO 09.08.2021
  sa považujú za zaočkované aj tie osoby, ktoré sú po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou alebo dvojdávkovou schémou (okamžite po podaní prvej dávky).

  Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku. Plné znenie Vyhlášky č. 226/2021 nájdete tu: https://bit.ly/vyhlaska-226

  VSTUP NA ÚZEMIE SR LETECKOU DOPRAVOU
 • Vzťahuje sa na prílet na letisko na území Slovenska.
 • Každá osoba musí vyplniť formulár na stránke https://www.mindop.sk/covid/.
 • Pri prílete z krajín, ktoré nie sú uvedené v zozname, sa pri prílete treba preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín - platí aj pre zaočkované osoby. Táto podmienka je stanovená preto, že cestujúci prichádzajú rizikovým typom dopravy z krajiny, v ktorej hrozí zvýšené riziko nákazy epidemiologicky závažným variantom vírusu SARS-CoV-2. Kombináciou registrácie a testovania sa významne znižuje riziko zavlečenia a následného nekontrolovaného šírenia nových nebezpečnejších variantov pandemického vírusu.
 • Zoznam krajín, z ktorých netreba negatívny test: Albánsko, Andorra, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bielorusko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Čína, Česká republika, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Južná Kórea, Kosovo, Kuba, Libanon, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Španielsko, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Turecko, Ukrajina.