Prírodná botanická záhrada

Lomnický štít

Štátne lesy Tatranského národného parku  otvorili najvyššie položenú prírodnú botanickú záhradu na Slovensku. Vysoké Tatry ponúkajú návštevníkom aj počas letnej sezóny nezabudnuteľné zážitky a čarovné výhľady. Turisti si tak užijú okrem množstva atrakcií a podujatí aj krásu  a vôňu tatranských rastlín na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2 634 metrov.

 

Vďaka botanikom, ktorí sledujú vzácne rastliny na tomto mieste vyše 50 rokov, predstavujeme Vám v okolí vrcholového chodníka najvyššie položenú prírodnú botanickú záhradku v Európe. Zaujímavosťou Lomnického štítu je okrem prekrásnych výhľadov i rôznorodosť rastlinstva na samotnom vrchole, kde bolo doteraz zaznamenaných vyše 100 druhov lišajníkov, 40 druhov machorastov a 1 papraďorast. Z kvitnúcich rastlín osídľuje vrcholovú časť 34 druhov, teda skoro všetky rastliny vyskytujúce sa na desiatich štítoch a vežiach Tatier, presahujúcich výšku 2600 m n. m. Rastliny sú nielen krásne ale aj vzácne. Majú reliktný charakter (zvyšky kveteny minulého geologického obdobia) a až 10 druhov z nich má endemický charakter ( endemit sa vyskytuje len na určitom ohraničenom mieste a nikde inde na svete) napr. lyžičník tatranský (Cochlearia tatrae) rastie iba v Tatrách.

 

Hlavný význam vegetačného krytu však spočíva v tom, že tieto rastliny sú neuveriteľne prispôsobené extrémnym životným podmienkam najvyšších polôh, kde spolu s lišajníkmi a machmi spevňujú pôdu spomaľujú odtok vody zo zrážok a topiaceho sa snehu a významne regulujú vlhkostný režim pôdy. Ich ochrana je preto veľmi dôležitá.

 

 

Práve prelom júna a júla je obdobie, kedy väčšina z kvetov kvitne a návštevníci ich môžu obdivovať vo svojej najväčšej kráse.  Pre tých, ktorí prídu na Lomnický štít neskôr, sú kvety rastlín vyobrazené na informačných paneloch. Očiam tak neuniknú napríklad netradičné endemity ako lyžičník tatranský a  lomikameň karpatský, či množstvo machov a lišajníkov. Všetky sú odolné voči dlhým zimám a krátkym letám a sú voľne rastúce na tatranských skalách.

 

Zvedavci môžu celú nádheru pozorovať a obdivovať priamo z vyhliadkovej terasy na vrchole Lomnického štítu. Súčasťou terasy je jej visutá časť s mriežkovaným roštom, ktorá ponúka neopakovateľné výhľady nielen po okolí Lomnického štítu a Malej Studenej doliny, ale pre tých odvážnejších aj kolmo dole na tatranské bralá. Terasa je odolná voči extrémnemu zaťaženiu, voči prudkému vetru či námraze.

 

Tatranskí nadšenci by si preto nemali nechať ujsť prehliadku najvyššie položenej prírodnej botanickej záhrady v Európe. Do tatranskej botanickej záhrady položenej priamo nad oblakmi sa turisti môžu vyviesť visutou lanovkou.

 

FOTOGALÉRIA