5. etapa Tour de Pologne zo Zakopaného na Štrbské pleso

Fantastická správa pre všetkých slovenských fanúšikov cyklistiky. Najvýznamnejšie cyklistické preteky v regióne strednej a východnej Európy - Tour de Pologne (Okolo Poľska) zavítajú  na Slovensko. Slovenské kopce preveria cyklistov najlepších svetových tímov 7.8.2014 v piatej etape zo Zakopaného na Štrbské Pleso.

 

"Slovenská" etapa na 71. ročníku Okolo Poľska (3 . - 9. augusta) odštartuje v Zakopanom a na slovenskom území povedie po trase Suchá Hora, Oravice, Zuberec, Huty, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Tatranská Štrba, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Mengusovce, Tatranská Štrba, cieľ Štrbské Pleso.

 

Odhadovaný harmonogram pohybu pelotónu

14:00 Zakopane ostrý štart v Zakopanom
14:25 Suchá Hora špeciálna prémia - prejazd cez poľsko-slovenskú hranicu
15:36 Huty horská prémia
16:11 Liptovský Mikuláš rýchlostná prémia
16:26 Liptovský Hrádok rýchlostná prémia
16:47 Východná horská prémia
17:18 Štrbské Pleso horská prémia / začiatok 1. okruhu
17:54 Štrbské Pleso horská prémia / začiatok 2. okruhu
18:30 Štrbské Pleso predpokladaný príjazd do cieľa
Informácie o uzávere ciest a parkovísk

Obec Štrba oznamuje, že kvôli tomuto celosvetovému cyklistickému podujatiu, dôjde dňa 7.8.2014 k celodennej uzávere prístupovej komunikácie na Štrbské Pleso (od cesty 2/537 - Cesta Slobody). Nevyhnutný prístup do a zo Štrbského Plesa bude zabezpečený cez komunikáciu smerom na Popradské pleso. V čase od 15.00 do 19.00 hod. bude však uzavretá aj táto komunikácia.

 

O Tour de Pologne

Tieto preteky sa jazdia od roku 1928, s ročnou periodicitou až najskôr od roku 1952. Dlho na nich štartovali iba cyklisti amatéri, až v 90. tych rokoch po páde režimu sa tu dostali aj profíci zo západu. Rekordným rokom bol rok 1953, kedy pozostávalo Okolo Poľska z 13-tich etáp a jeho celková dĺžka dosiahla 2 311 kilometrov. Od začiatku sa ich snažili organizovať novinári, tak ako aj na západe (Tour de France alebo Giro).

Sú to jediné preteky World Tour v strednej a východnej Európe. V Poľsku štartujú najmä tí, ktorí sa pripravujú na tretiu Grand Tour – Vueltu.

Základom úspechu je výborná práca organizačného tímu CzeslawaLanga, ktorý preteky riadi od roku 1993 a má silné prisviedčacie schopnosti u sponzorov. Na žiadnom podujatí športového, či kultúrneho charakteru nie je toľko reklamných balónov ako na Tour de Pologne.

Keď vznikal v UCI súčasný systém World Tour, CzeslawaLang sponzorov aj UCI presvedčil, že dokáže urobiť preteky na svetovej úrovni. Zvládli to a odvtedy z World Tour nevypadli.

V roku 2011 celkovo vyhral Tour de Pologne Peter Sagan po mimoriadne tesnom súboji o bonifikačné sekundy proti Danielovi Martinovi z Garminu. Od tohto roku chodí do Poľska veľmi veľa Slovákov, minimálne každý desiaty fanúšik v Tatranskej Bukowine je Slovák.

Na Tour de Pologne štartujú všetky Pro tímy, ktoré aj na Tour de France. Sponzori pretekov prichádzajú s rôznymi darčekovými predmetmi. Ako divák si môžete odniesť všetko možné od čokolády po klobúky. Vládne tam výborná atmosféra. K tímovým autobusom je takmer neobmedzený prístup, takže sa fanúšikovia môžu odfotiť s cyklistami, či pozrieť bicykle, autá, personál.

Nakoľko patrí Tour de Pologne medzi 15 najprestížnejších svetových etapových pretekov, „malé“ Slovensko bude môcť ukázať „veľkému“ svetu svoje krásy. Počas priamych prenosov na EUROSPORTE až do 59 krajín sveta budú počas etapy snímané tie najzaujímavejšie miesta z okolia Liptova, Oravy a samozrejme Tatier, čo môže do budúcna napomôcť aj cestovnému ruchu a prilákať tak turistov naozaj z celého sveta.

Po dojazde na Štrbskom Plese si budú môcť diváci užiť koncert skupiny Lavagance a pozrieť si výstavu elektromobilov.