UNIVERZIÁDA 2015: Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso otvorené denne.
Počas trvania Univerziády 2015 je lyžiarske stredisko Štrbské Pleso v plnej prevádzke každý deň v čase od 8:30 do 15:30. Na svahoch je momentálne 75 cm snehu, otvorené sú všetky zjazdovky, lanovky a vleky pre skúsených aj menej náročných lyžiarov i Maxiland Arena - Ski School.

VEČERNÉ LYŽOVANIE KAŽDÝ DRUHÝ VEČER
V prevádzke je každý druhý deň (nedeľa, utorok, štvrtok, sobota) aj večerné lyžovanie na svahu Interski v čase od 18.00-20:30 hod. Cena večerného skipasu je 10 €/ os. Cena za zapožičanie lyží v TATRY MOTION pre večerné lyžovanie 7 € / os. 

PARKOVANIE A SKIBUS
Odporúčame lyžiarom aby počas trvania Univerziády naplánovali svoj príjazd do hodiny 9:00. Do tohto času by malo byť záchytné 2-poschodové parkovisko voľné a pohodlne Vás skibusmi prepravíme k lyžiarskym svahom a k lanovkám. V neskorších hodinách po 10:00 predpokladáme väčší počet návštevníkov Univerziády a možné problémy s parkovaním na Štrbskom Plese.

CENTRÁLNE PARKOVISKO - PENZIÓN PLESO – zastávka nad centrálnym parkoviskom – HOTEL PATRIA**** - LYŽIARSKE STREDISKO a späť. Na zastávku Penzión Pleso jazdí skibus každú celú hodinu medzi 9:00 – 14:00 hod. Skibus prepravuje prednostne lyžiarov s výstrojom!

27. Svetová zimná univerziáda, Štrbské Pleso - Osrblie

Najväčší sviatok akademického športu planéty je už pred dverami. Od 24. januára do 1. februára 2015 sa na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutoční 27. Svetová zimná univerziáda.

Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu (International University Sports Federation - FISU). Názov je kombináciou slov „Univerzita“ a „Olympiáda“.

Hostiteľskou krajinou v roku 2015 je Španielsko - Granada a Slovensko - Štrbské Pleso a Osrblie.

Na Slovensku sa predstaví to najlepšie, čo ponúka vysokoškolský šport v tých najatraktívnejších disciplínach.
V skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone. 

 

Účastníci

Predpokladaná účasť športovcov na Štrbskom Plese a  Osrblí je 470 pretekárov z 32 krajín. Spolu by sa malo na Univerziáde predstaviť 800 pretekárov, trénerov, servisných pracovníkov a ďalších členov oficiálnych výprav.

Organizáciu Univerziády bude zabezpečovať spolu s 30 členmi organizačného výboru aj 50 členov FISU, 200 rozhodcov a technických delegátov, 150 dobrovoľníkov, 50 technických pracovníkov. Očakáva sa prítomnosť 150 novinárov z Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie. 

Prihlásené krajiny
Austrália, Bielorusko, Bulharsko, Česko, Čína, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Japonsko, Lotyšsko, Kanada, Kazachstan, Kórea, Maďarsko, Mongolsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, USA, Veľká Británia.

Ambasádor Univerziády

Tvárou a ambasadorom 27. Svetovej zimnej univerziády 2015 na Štrbskom Plese a Osrblí je Danka Barteková. 29 ročná športová strelkyňa a viacnásobná medailistka z MS, ME a bronzová z OH 2012 v Londýne. Od roku 2013 aj členka Medzinárodného olympijského výboru v Komisii športovcov. Ako ambasador sa bude prihovárať športovcom, funkcionárom, fanúšikom a všetkým zúčastnením v rámci informačnej kampane Svetovej zimnej univerziády 2015.

 

Kultúrne podujatia a ceremoniály

Počas Univerziády sa na Štrbskom Plese uskutoční viacero kultúrnych podujatí spojených s prezentáciou Slovenska:

 • Privítanie výprav na Slovensku
  Po príchode jednotlivých delegácií sa uskutoční privítanie výprav na Univerziáda spojené so vztýčením vlajky krajiny v stredisku Štrbské Pleso.
 • Otvárací ceremoniál
  24. januára 2015 o 18,00 hod sa na Štrbskom Plese uskutoční otvárací ceremoniál. Bude to cca 90 minútový kultúrny program, ktorý vyvrcholí zapálením univerziádneho ohňa.
 • Záverečný ceremoniál
  1.februára 2015 sa na Štrbskom Plese uskutoční záverečný ceremoniál spojený s odovzdaním štafety organizačnému výboru zimnej univerziády v Granade. V dĺžke približne 60 minút.
 • Medailové ceremoniály
  Každý deň sa po skončení disciplín na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutočnia medailové ceremoniály, na ktorých sa odovzdajú medaile víťazom v jednotlivých disciplínach. Ceremoniálu bude predchádzať krátky kultúrny program.
 • Univerziádny oheň
  Univerziáda, podobne ako olympijské hry, sú spojené so zapálením ohňa a štafetovým behom s pochodňou. Rovnako tomu bude aj počas SZU. Trasy štafetového behu, ani jeho účastníci, ešte nie sú určení. Predpokladá sa, že každý člen štafety by mal s pochodňou ubehnúť minimálne 1 kilometer. Štafeta by mala prechádzať cez najväčšie Univerzity na Slovensku a navzájom ich prepojiť. Zapálenie univerziádneho ohňa bude na Štrbskom Plese počas Otváracieho ceremoniálu.
 • Univerziáda bude u nás po tretí raz, po prvý raz to bolo v roku 1987, druhýkrát bola v regióne pred 15 rokmi.
 • Zo Štrbského Plesa aj z Osrblia pôjde asi 20 hodín priamych prenosov cez Eurosport.
 • Vstup na Univerziádu je voľný, na športoviskách sa nebude vyberať žiadne vstupné.
 • Navyše od 17. novembra majú všetci študenti bezplatne k dispozícii železničnú dopravu, vrátane zubačky a TEŽ-ky.