Vitajte na mieste, kde prežijete nejedno dobrodružstvo a príjemne strávite čas. Dovolenka vo Vysokých Tatrách patrí medzi tie najkrajšie pôžitky, ktoré si dokážete na Slovensku vychutnať.

 

Región Vysoké Tatry sa nachádza v chránenom prostredí Tatranského národného parku je tvorený okresmi Poprad a Kežmarok. V podtatranskej oblasti sa delí na dva hlavné regióny Liptov a Spiš, v ktorých je veľké množstvo príležitostí ako efektívne tráviť voľný čas.

 

Podtatranský región tvorí okrem Tatranského národného parku (TANAP) aj Národný park Pieniny, Národný park Nízke Tatry a Národný park Slovenský raj. Administratívny celok mesta Vysoké Tatry je tvorený spolu 15 samostatnými osadami. TANAP bol vyhlásený za Biosférickú rezerváciu Tatry, ktorá ochraňuje, rozvíja a podporuje ekosystém a krajinnú rozmanitosť.                   

 

10 dôvodov prečo navštíviť región

1. Každý Slovák by mal poznať svoj klenot, nielen o ňom čítať z kníh.

2. Oblasť je čulým cestovným ruchom, takže nudy sa v regióne obávať nemusíte.

3. Relaxovať za počítačom je OUT, na čerstvom vzduchu IN. TIP: Na Lomnickom štíte je Free Wi-Fi ;)

4. Pocit a zážitky z vysokohorskej túry vám nikto nedaruje a ani nezoberie.

5. Lyžovať na najvyššie položenej, najdlhšej a najstrmšej zjazdovke sa vám stále máli?

6. A čo wellness v tatranských Grand hoteloch a domáce kulinárske špeciality?

7. Historické podtatranské mesto Kežmarok a jeho výnimočný artikulárny kostol zapísaný v zozname UNESCO, levočský oltár spolu s ďalšími pamiatkami na Spiši vám dajú jasnú odpoveď.

8. 27 jamkové golfové ihrisko v Tatranskej Lomnici ocenia práve milovníci tohto športu. Zábavu si vychutnajú nadšenci vodných aquaparkov v Tatralandii, v Bešeňovej, či v Porade.

9. Botanická záhrada, Múzeum TANAPu, podtatranské galérie, jaskyne, skanzeny a  športové atrakcie sú sprievodným programom, ktorý vám určite oživí pobyt v Tatrách.

10.  Plaviť sa po Dunajci v Pieninách, na vodnom diele Liptovská Mara na opačnej strane regiónu, či vidieť vrcholy hôr z výšky? Všetko je možné. V prekrásnom prostredí Tatranského národného parku vám budú nerušenými spoločníkmi chránené zvieratá, endemity a ľudia, ktorých tváre sú spokojné a usmiate. 

 

V Tatrách je vždy čo robiť a kam ísť

Vysoké Tatry sú jedinečné v každom ročnom období. Množstvo podujatí a neopakovateľná atmosféra prírodného prostredia, robia z regiónu zážitok číslo jeden.

 

TURISTIKA

Na území TANAPu sa nachádza približne 600 kilometrov značkovaných chodníkov, ktoré vás dovedú k tým najvyšším vrcholom. Pokor Tatry, prekonaj sám seba. Asi tak by mohlo znieť heslo, lebo Tatry sú dostupné pre každého. Či ste mladý, užívate si dôchodok alebo ste hendikepovaný, pobyt vo Vysokých Tatrách má na človeka iba pozitívny účinok. Máte na výber, či sa na turistiku vyberiete sami, zvolíte si ako doprovod horského vodcu, nenáročné prechádzky po okolí alebo sa za svojimi zážitkami pohodlne vyveziete lanovkami.

CYKLOTURISTIKA

V zahraničí veľmi vyhľadávaná a obľúbená cykloturistika si aj na Slovensku našla svoje miesto. Pestrá sieť tatranských cyklochodníkov uspokojí aj náročných fanúšikov tejto športovej aktivity. Dokonalý adrenalín na kolesách si môžete užiť v Bike Parku v Starom Smokovci alebo na inline skatingu v Lopušnej doline pri Svite.

AKTIVITY, ATRAKCIE

Netradičné horské kolobežky, skútre, nordic walking, lietanie v oblakoch, paragliding, vyhliadkove lety, tenis, squash, golf, bowling, geocauching, bungee jumping, motokáry, štvorkolky, nautic jet, aqua roller, lukostreľba, jazda na koni, člnkovanie na Štrbskom plese, či rafting na Dunajci, lanové parky, bobová dráha a mnoho ďalších zaujímavých podujatí tu na vás počas celého roka stále čaká.

KÚPELE, WELLNESS&POBYT

Vysokohorské podmienky už v minulosti podnietili vznik klimatických kúpeľov, ozdravných sanatórií a liečebných kúpeľov. Pobyty v tatranskom prostredí boli a sú vyhľadávané najmä pre liečivé účinky na ľudský organizmus. Stratenú rovnováhu môžete veľmi ľahko získať späť  v tatranských wellness, ktoré majú výsostne horský základ a terapeutický účinok.

Kam v podtatranskom regióne?

ODPORÚČAME:

Komu nie je ľahostajná minulosť krajiny, určite uvíta možnosť spoznávať históriu po tzv. Gotickej ceste. Je to prvá tematická kultúrno - poznávacia cesta svojho druhu na Slovensku. Odporúčame začať v srdci Spiša - dominantou Spišškým hradom, Spiššskou Kapitulou, sakrálnym kostolíkom v Žehre, ďalej Červeným Kláštorom, Ľubovnianskym hradom, Levočou, kde je najvyšší drevený oltár na svete, až po Kežmarok (artikulárny kostol bez jediného klinca) a námestie v Poprade – Spišškej Sobote.

Najväčšie mesto Spiša -  Poprad, dostalo vďaka svojej polohe prívlastok Vstupná brána do Vysokých Tatier. Okolie mesta bolo osídlené už v praveku, a vy tu môžete nájsť kópiu travertínového odliatku mozgovne neandertálskeho človeka, ktorý je v stálej expozícii Podtatranského múzea v Poprade. Výtvarné diela sa dajú obdivovať v popradskej galérii – „Elektráreň“, návštevníci Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici sa zas môžu oboznámiť s históriou a prírodou Vysokých Tatier.

Podtatranský región je známy množstvom pamiatok ľudovej architektúry, ktorá je typická pre Zamagurie (Ždiar, Osturňa) alebo Liptov (Východná, Pribylina, Zuberec), ktoré odrážajú tradičné prvky ľudovej architektúry.

Termálne kúpaliská a aquaparky sú lákadlom najmä pre rodiny s deťmi. Oddýchnuť si môžete v Tatralandii v najväčšom celoročnom areáli vodných športov na Liptove. Je to pravé miesto pre relax a odpočinok. Termálne pramene v Bešeňovej, vo Vrbove, či Ružbachoch sú ideálnym riešením niektorých zdravotných problémov.

Demänovské jaskyne spolu s Dobšinskou, Važeckou a Belianskou, ktorá je priamo v Tatrách, sú len na skok od jednotlivých vysokohorských stredísk.

Okrem Vysokých Tatier sú pôsobivé aj tzv. hrebeňovky - túry po hrebeni v Západných a Belianskych Tatrách, v Nízkych Tatrách sa vám zas otvoria prekrásne panoramatické výhľady na naše majestátne Vysoké Tatry.