Región Vysoké Tatry otvára dvere každému návštevníkovi, ktorý  chce  objavovať prírodné, kultúrne a historické poklady Slovenska. Vitajte v regióne, ktorý je tvorený administratívnym centrom a mestom Vysoké Tatry, obcou Štrba a mestom Poprad.

 

Mesto Vysoké Tatry 

Celé územie mesta sa nachádza v našom najstaršom národnom parku - TANAP. Rozlohou druhé najväčšie mesto na Slovensku (380 km2) je spojené Cestou Slobody až po Tatranskú Kotlinu.

15 miestnych častí spadá administratívne pod osadu Starý Smokovec, ktorá spolu s Tatranskou Lomnicou patrí medzi najnavštevovanejšie turistické strediská. Územie mesta sa rozprestiera vo Vysokých a Belianskych Tatrách, v severozápadnej časti Spiša. Počtom obyvateľov 5 000 sa radí k malým mestám s významným cestovným ruchom.

 

Starý Smokovec 

Najstaršia tatranská osada je kľúčovým centrom a najvýznamnejšou časťou mesta Vysoké Tatry. Dôležitá križovatka cestovného ruchu je zároveň sídlom mestského úradu, železničným uzlom Tatranskej elektrickej železnice, odbočkou trate - lanovkou na Hrebienok, centrom Horskej služby TANAP a sídla Horských vodcov Tatry. Starý Smokovec vzdialený od Popradu len 13 kilometrov je dostupný verejnou dopravou do 20 minút.

V roku 2008 tu zavítala na oficiálnu návštevu anglická panovníčka Alžbeta II., pre ktorú to bola podľa britských médií historicky prvá návšteva vôbec v akomkoľvek horskom stredisku na svete.

Sídelná časť pod Slavkovským štítom je východiskovou základňou pre náročnú turistiku a je vyhľadávaná pre smokoveckú minerálku (kyselku). Tento osviežujúci nápoj je dostupný priamo z piatich prameňov v Starom Smokovci. Nájdete ich na parkovisku, kde je drevený altánok alebo pri bývalom amfiteátri.
Dominantou osady je viac ako 100-ročný Grandhotel**** Starý Smokovec. Tento tatranský „deduško“ je výnimočný svojím architektonickým zjavom a luxusnou atmosférou v secesnom štýle.

TIP -  Nasadnite na lanovku zo Starého Smokovca na Hrebienok a zažite pocit, ktorý mala aj kráľovná Alžbeta II. Vyviesť sa do prostredia, kde nie sú žiadne starosti, a kde na vás čaká iba nádherná príroda a horský vzduch, určite stojí za to. Len pár minút z tejto štartovacej stanice pre mnohé túry sa nachádza Bíliková, Rainerova chata a Hotel Hrebienok. Ak máte chuť na tradičné špeciality, určite vás poteší  Tatranský pečený pstruh s lyonskými zemiakmi a dezert Čokoládová guľka Kráľovnej Alžbety v Grandhoteli Starý Smokovec.

Zaujímavosti

 • V roku 1956  tu bol postavený prvý lyžiarsky vlek dlhý 750 metrov na Slavkovskú vyhliadku. Strmá trávnatá lúka  pri vleku bola v roku 1970 dejiskom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.
 • Množstvo atrakcií robia z Hrebienka netradičné miesto. Môžete sa tu v zime sánkovať po 2,6 km trati cez deň aj v noci alebo zažiť adrenalín na Skifox (spojenie lyžovania a sánok), Snowbike (snežný bicykel s minilyžami namiesto kolies), Snowcoot (mix BMX a snowboardom), Snowtubing (divoká jazda na snežnom tobogáne). Lyžiarske stredisko Jakubkova lúka je vhodné najmä pre lyžiarov začiatočníkov a rodiny s deťmi. 
 • Populárny Summer tubing a špeciálne upravený zjazd v Bike Parku si zas môžete užívať v lete. Tri upravené trasy Bike Parku vedú z Hrebienka do Starého Smokovca a zvládnu ich aj rodiny s deťmi.
 • Smokovce sú štyri (Horný, Dolný, Starý a Nový). Každý z nich je typický umelecko-technickým vzhľadom, ktorý si zachováva svoj horský charakter a štandard. V smokoveckých osadách sa nachádzajú sanatória na liečbu respiračných chorôb a tuberkulózy a liečebné pavilóny. Prehliadka Smokovcov si vyžaduje približne dve až tri hodiny.
 • V Hornom Smokovci sa nachádza Dom slovenských spisovateľov Timrava, patriaci Literárnemu fondu, ktorý slúži  na rekreáciu a tvorivý pobyt spisovateľov.
 • Za pozornosť stojí aj Vila Flóra v Hornom Smokovci, výstavná sieň Tatranskej galérie, v ktorej vystavujú svoje diela poprední tatranskí maliari.
 • V Starom Smokovci sa nachádza aj kaplnka z prelomu 19. a 20. storočia.

TIP – Ak ste časovo obmedzení, ale radi by ste si urobili malú vychádzku, určite navštívte Vodopády Studeného potoka. Tento poldenný výlet môžete začať pozemnou lanovkou na Hrebienok alebo peším výstupom po zeleno značkovanom chodníku.

Hrebienok (1 285m)Atraktívny cieľ návštevníkov Vysokých Tatier sa nachádza na juhovýchodnom ukončení hrebeňa Slavkovského štítu. Zo Starého Smokovca trvá cesta pozemnou lanovkou na Hrebienok 7-8 minút a prekonáva 246 metrové prevýšenie, pešia túra podľa turistických sprievodcov trvá približne 45 minút. Okolie Hrebienka je obľúbeným cieľom milovníkom zimných športov a je turistickým východiskom do Malej a Veľkej Studenej doliny a na Slavkovský štít.

Zaujímavosti

 • V roku 1956  tu bol postavený prvý lyžiarsky vlek dlhý 750 metrov na Slavkovskú vyhliadku. Strmá trávnatá lúka  pri vleku bola v roku 1970 dejiskom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.
 • Množstvo atrakcií robia z Hrebienka netradičné miesto. Môžete sa tu v zime sánkovať po 2,5 km trati cez deň aj v noci alebo zažiť adrenalín na Skifox (spojenie lyžovania a sánok), Snowbike (snežný bicykel s minilyžami namiesto kolies), Snowcoot (mix BMX a snowboardom), Snowtubing (divoká jazda na snežnom tobogáne). Lyžiarske stredisko Jakubkova lúka je vhodné najmä pre lyžiarov začiatočníkov a rodiny s deťmi.  
 • Populárny Summer tubing a špeciálne upravený zjazd v Bike Parku si zas môžete užívať v lete. Tri upravené trasy Bike Parku vedú z Hrebienka do Starého Smokovca a zvládnu ich aj rodiny s deťmi.

TIP – Spoznajte Tatry netradičným spôsobom. Ráno sa vyvezte lanovkou na Hrebienok. Po celodennej túre napríklad na Zbojnícku chatu si cestu z Hrebienka späť do Starého Smokovca  uľahčíte na horských kolobežkách. Zjazd je po asfaltovej horskej ceste v dĺžke 2,7 kilometra a je určený pre všetkých, ktorí vedia bicyklovať.

Tatranská Lomnica

Je najvýchodnejším a najkrajším turistickým centrom mesta Vysoké Tatry. Nachádza sa 6,7 kilometra východne od Starého Smokovca na úpätí Lomnického štítu. So svojimi parkami vytvára neobyčajné príjemné a komorné prostredie.

Zaujímavosti

 • V minulom storočí tu boli prvé štátne kúpele. Stavebným rozmachom a budovaním prvých troch tatranských grandhotelov na Štrbskom Plese, v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici získala aj táto oblasť atraktívnosť a jedinečný charakter.
 • Grandhotel Praha**** sa hrdí a vypína na nezvyčajnom mieste v Tatranskej Lomnici. Elegantný, nadčasovo zariadený hotel, ktorý predbehol technickými parametrami svoju dobu, vyrástol uprostred smrekového lesa na začiatku 20. storočia za 26 mesiacov. Historický grandhotel v secesnom štýle ponúka nadštandardné služby a rozmazná vaše chuťové poháriky v štyroch reštauráciách a baroch. Môžete sa z jeho izieb kochať výnimočným výhľadom na siluetu Lomnického a Kežmarského štítu.

TIP: Ak ste sa v zime vyšantili na svahu v Lomnickom sedle, alebo máte v lete po túre, oddýchnite si v prekrásnom prostredí Grandhotela Praha, ktorý je cenovo dostupný. Vo wellness&spa môžete stráviť príjemné chvíle v saunách z horských bylín, či vo vonkajšom bazéne s výhľadom na Tatry alebo si len pochutnať na Divinovom ragú s tirolskými knedlíkmi. Mňam!

 • Od roku 1937 tu premáva visutá lanovka k Skalnatému plesu a už vyše 70 rokov až na vrchol Lomnického štítu. Lanovka na štít prekonáva zo Skalnatého plesa výškový rozdiel 856 metrov.

TIP: Vyvezte sa kabínkovou lanovkou zo stanice v Tatranskej Lomnici až na Lomnický štít a prekonajte spolu výškový rozdiel 1 700 metrov, s hlavou v oblakoch tak budete o pár minút v neuveriteľných  2 632 metroch nad morom. Vyššie v Tatrách už môžete len na Gerlachovský štít s horským vodcom, ale nepôjde to tak rýchlo a komfortne. Ak ste s deťmi, na Skalnatom plese sa určite potešia Svištej krajinke. Putujte s nimi a spoznávajte prírodu v piatom stupni ochrany hravou formou. Ak vychytáte nádherné počasie, z vrcholu Lomnického štítu dovidíte až na vzdialenosť 350 km na rakúske Alpy! Dať si obed na Lomnickom štíte? Prečo nie! V štýlovej kaviarni Dedo si vychutnáte na terase kávu alebo špeciality talianskej kuchyne. Blízkosť hviezd v romantickom prostredí Lomnického štítu, môžete prežívať v jeho apartmáne a s raňajkami na Skalnatom plese. Ale objednať sa treba už dnes.

 • Na Lomnickom štíte sa okrem panoramatického výhľadu môžete kochať pohľadom na prírodnú botanickú záhradku, či observatórium koróny slnka.
 • Skalnaté pleso (1 751m) ako medzizastávka k Lomnickému štítu je sídlom Astronomického ústavu SAV a uzlom viacerých turistických chodníkov k horským chatám.

TIP: Pre tých, ktorí majú radi v lete adrenalín je z medzistanice Štart pripravená zábava v podobe futuristickej kolobežky bountainboard a káry Stanley rider až do Tatranskej Lomnice. Ak v zime  lyžujete „v sedle“ určite vás poteší Apres SKI bar, kde si užijete skvelé drinky hneď na svahu v rytmoch tanečnej hudby. Priamo pri údolnej stanici lanovky sa nachádza aj vychytený hudobný klub Humno Tatry, ktorý vás očarí originálnym interiérom a zábavou, kedy „ruku hore“, budete mať celú noc.

 • Múzeum TANAPu, sídliace vedľa autobusovej stanice, má stále expozície, v ktorých sa návštevníci oboznamujú s tunajšou horskou flórou a faunou. Prehliadka muzeálnych zbierok môže byť výborným začiatkom poznávania prírodných krás Tatier. V budove je aj sídlo Výskumnej stanice TANAPu.  
 • Asi päť minút pešej chôdze od sídla TANAPu si návštevníci môžu celoročne pozrieť Botanickú záhradu – Expozíciu tatranskej prírody, v ktorej je 270 druhov tatranských rastlín na ploche 3,2 hektára. Priamo tu si môžete zakúpiť semienka a sadenice niektorých rastlín a posadiť vo vlastnej záhradke.

Obec Štrba 

Rodisko bronzového medailistu Zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri Pavla Hurajta je vzdialené od turistického strediska Štrbské Pleso 13,5 km, od Popradu 16 km. Chotárom obce prechádza hlavné európske rozvodie medzi Baltickým a Čiernym morom. K hraničnej obci Prešovského kraja patrí miestna časť Tatranská Štrba, ktorá má najvyššie položenú železničnú stanicu na Slovensku a spomínaná osada Štrbské Pleso. Z Tatranskej Štrby pochádza aj Miroslav Jambor, úspešný stolný tenista a strieborný a bronzový medailonista z paralympiády v Pekingu 2008.

Zaujímavosti

Neďaleko obce je zaniknutá osada Šoldov a prírodná rezervácia Pastierske s výskytom vzácnych rastlinných druhov. Tradičné prvky ľudovej architektúry sú uchovávané v Štrbskej drevenici – chránenej kultúrnej pamiatke.  

Štrbské Pleso 

Tretie stredisko cestovného ruchu v Tatrách je najvyššie položenou tatranskou osadou (1 350m). V minulosti najvýznamnejšie lyžiarske stredisko bolo dejiskom Majstrovstiev sveta FIS v klasických disciplínach. Moderný areál zimných športov ponúka v súčasnosti celoročné atrakcie pre všetky vekové kategórie.

Člnkovanie na jazere Štrbského plesa má viac ako 130-ročnú tradíciu, tento unikát bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta. Jazero má neuveriteľnú atmosféru, ktorú musíte zažiť. Člnkovanie na hladine Nového Štrbského plesa sa rovnako stáva tradíciou.

 • Športovať a oddychovať môžete aj aktívnym pohybom na kyslíkovej kondičnej dráhe okolo Štrbského plesa. 6 stanovíšť dáva príležitosť vybrať si viac alebo menej náročnú alternatívu kondičných cvičení.  
 • Vo Veveričom lanovom parku sa spolu s vašimi deti zabavíte približne na 45 minút. Trať pre dospelých je postavená z 25 lanových prekážok umiestnených na stromoch vo výške 5 metrov a je dlhá 320 metrov. Prebytočnú energiu si môžete vybiť aj vo Fun parku, alebo na lezeckej stene.
 • Ak radi spoznávate a radi sa hráte, na Štrbskom Plese nájdete geocaching, pri ktorom odhalíte zaujímavé skrýše v prírode pomocou GPS navigácie.

TIP: Romantické chvíle na hladine jazera Štrbského plesa umocníte aj pri Jazierkach lásky, kde sa síce nečlnkuje, ale zaľúbenci si tu vyznávajú lásku. Tieto staré rybníky sú pokojným miestom vhodným na meditáciu a ponorenie sa do seba. Nachádzajú sa asi 300 metrov vzdušnou čiarou od Štrbského plesa. Ak by ste si chceli dopriať výhľad na okolie a pozerať sa na svet trochu z výšky, určite je práve pre vás štvorsedačková lanovka na Solisko ideálnym riešením. Jej „služby“ využívajú lyžiari v zime, kedy sa práve trate Interski, Esíčko a nová zjazdovka Furkota stávajú lyžiarskym magnetom číslo jeden. Vyše 40-ročný nevšedne architektonicky riešený Hotel FIS*** je spomienkou na svetové majstrovstvá v klasickom lyžovaní. Túto nostalgickú atmosféru si ľahko pripomeniete pri výbornej káve a praskajúcom ohni v krbe vo vstupnej hale Hotela FIS. 

 • Ozubnicová železnica (hovorovo zubačka) zo Štrby na Štrbské Pleso je jednou z dvoch ozubnicových železníc na Slovensku. Pri jazde prekonávate výškový rozdiel 451 metrov na 4,7 km trati.
 • Štrbské Pleso lákalo aj filmárov. V Grand hoteli Kempinski High Tatras  sa nakrúcal film Román pro muže, v meste zas populárna detská rozprávka z 80. rokov - Spadla z oblakov. Na zamrznutom Štrbskom plese sa konala aj módna prehliadka kubánskeho návrhára, či hralo konské pólo, ktoré malo mimoriadny úspech. Sprievodným programom boli napríklad aj jedinečné ľadové sochy vytvorené zo šiestich ton ľadu.

 

Mesto Poprad 

Vstupná brána do Vysokých Tatier každoročne privíta množstvo domácich a zahraničných turistov, ktorí odtiaľ pokračujú do tatranských stredísk. Ak sa vyberiete na ktorúkoľvek stranu, môžete byť jednou nohou v Tatranskom národnom parku, v Národnom parku Nízke Tatry a druhou v Pieninskom národnom parku alebo v Národnom parku Slovenský raj. Odvšadiaľ je z Popradu veľmi blízko. Geografická a strategická poloha mesta predurčuje Poprad na dopravný uzol. Nachádza sa totiž na hlavnej trati Bratislava – Košice s prepojením na ČR a Ukrajinu, ako aj leteckého spojenia letiska Poprad – Tatry s medzinárodnou prepravou.

 

Zaujímavosti

 • Podtatranský región je dobré spoznať podľa expozícií v Podtatranskom múzeu, ktoré je v centre mesta, alebo v jeho detašovanej časti v Spišskej Sobote, ktorá je historickou perlou regiónu Vysoké Tatry. Mestská pamiatková rezervácia vás očarí radovou zástavbou meštianskych domov z minulého storočia.
 • Výtvarný život pod Tatrami dokumentujú rozsiahle zbierky Tatranskej galérie, ktorá sídli v bývalej parnej elektrárni v unikátnych priestoroch.
 • Stále expozície významného lekára, botanika a vedca Aurela Scherfela si môžete pozrieť v Scherfelovom dome v Porade – Veľkej.
 • Kópiu výliatku nášho najstaršieho a najznámejšieho gánovského človeka, uchováva vo svojich zbierkach Podtatranské múzeum.
 • Stavba roka 2007 popradská Aréna vás určite zaujme svojím vzhľadom. Viacúčelová športová hala patrí medzi najmodernejšie „športové“ objekty v Európe.
 • Vodný svet pod Tatrami môžete objavovať v najekologickejšom stredisku sveta (za roky 2007 a 2008) v aquaparku Aquacity, kde je 13 termálnych a relaxačných bazénov, tobogánov, moderný wellnes&spa a kryocentrum.
 • Ak ste nadšeným fanúšikom golfu, Golf Resort Tatranská Lomnica má pre vás majstrovské 27 jamkové ihrisko s kompletným zázemím. Profesionálni tréneri golfu dávajú lekcie aj začiatočníkom.

TIP: Spoznávať región Vysokých Tatier môžete rôznymi spôsobmi. Či už to budú vyhliadkové lety z letiska Poprad – Tatry alebo let balónom, či tandemovým zoskokom, kočom ťahanými koňmi na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici, alebo si budete spoznávať región nerušene po okolitých cyklotrasách smerujúcich do Lopušnej doliny.  Nasadnete na historicko-technologický storočný skvost – Električku Kométu a necháte sa povoziť po tratiach elektrických železníc, je to len na vás, ktorú z možností si vyberiete.

 

Tipy na výlety v okolí

Liptov

 • Liptovský Mikuláš

  • Tatralandia – dobrodružstvo a zábava v najväčšom vodnom svete na Slovensku, v Čechách a v Poľsku.
  • Centrum Kolomana Sokola, svetového maliara a grafika; Dom fotografie, Synagóga, v okolí osada Vlkolínec – zapísaná do pamiatok UNESCO, skanzen Pribylina, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, v prekrásnom prostredí Západných Tatier – Roháčov je aj Brestovská jaskyňa; Dobšinská ľadová jaskyňa – svetové prírodné dedičstvo je od Liptovského Mikuláša vzdialená 10 km.
  • Medvedia Štôlňa – banské dielo, zážitok, na ktorý budete dlho spomínať sa nachádza v Žiarskej doline v Západných Tatrách.

 • Liptovská Mara – vodná nádrž - oblasť letnej rekreácie, v blízkosti ktorej je archeologická lokalita Havránok, či termálne kúpalisko Bešeňová
 • Východná – obec známa Folklórnym festivalom Východná s medzinárodnou účasťou
 • Važec – pamätný dom maliara Jána Hállu, nemecký vojenský cintorín, či Važecká jaskyňa
 • Liptovská Teplička – láka turistov na svoje „hobbitie“ pivničky a je aj východiskovou turistickou trasou na Kráľovú hoľu.

Spiš

 • Ždiar – táto goralská obec parí k Severnému Spišu, nachádza sa medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou a je unikátna svojou ľudovou architektúrou, od Popradu je vzdialená 32 km, od poľskej hranice ju delí 13 km.
 • Belianska jaskyňa je jedinou verejnou prístupnou jaskyňou v Belianskych Tatrách, nachádza sa nad Tatranskou Kotlinou.
 • Kežmarok – okresné mesto ležiace od Popradu 15 km s dominantou Kežmarkým hradom, artikulárnym kostolom postaveným bez jediného kovu.
 • Strážky – kaštieľ miestnej časti Spišská Belá je renesančným skvostom na Slovensku.
 • Stará Ľubovňa – so svojím Ľubovnianskym hradom a skanzenom ľudovej architektúry vás očarí svojim interiérom a najcennejším zrubovaným gréckokatolíckym kostolom z Matysovej. Neďaleko je obec Litmanová známa veľkými púťami.
 • Vyšné Ružbachy – minerálne a termálne pramene sú súčasťou kúpeľného areálu. Atrakciou obce je travertínový lom s galériou zaujímavých sôch.
 • Osturňa a Červený Kláštor – typické goralské obce s pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a kláštorom kartuziánov.
 • Národný park Pieniny – vás zláka svojou turistickou atrakciou – splavom Dunajca na drevených pltiach.
 • Južný Spiš – je bránou Národného parku Slovensky raj, obdivovať tu môžete renesančnú pevnosť Markušovský kaštieľ – letohrádok Dardanely v Markušovciach, v kráľovskom meste Levoči najvyšší gotický oltár na svete od Majstra Pavla, fasádu Thurzovho či Mariássyho domu, či Klietku hanby. Mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Kapitula nájdete západne od Spišského Podhradia a na východ od neho je rozložená silueta najväčšieho hradu v strednej Európe – Spiššského hradu s rozlohou 4 hektáre. Kostol v Žehre je vzácny pre svoje fresky a maľby z 13. storočia.

Poľské Tatry

 • Zakopané – je „hlavným mestom“ poľských Tatier, je miestom oddychu a poskytuje návštevníkom okrem turistických trás aj relax v aquaparkoch a termal parkoch. Mesto je od Popradu vzdialené asi 66 kilometrov.