Člnkovanie na plese

Štrbské pleso 1351 m n.m.


Tradícia člnkovania na Štrbskom plese a na Novom Štrbskom plese má viac ako 130-ročnú históriu. 5. júla 2008 sa člnkovanie na Štrbskom plese opäť po 25 rokoch obnovilo. Jazero sa „odomklo“ a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu, ktorý bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta.

K dispozícii je 22 člnkov, ktoré sú pristavené v novovybudovanom móle s prekrásnym výhľadom na tatranské končiare. Výnimočným zážitkom môže byť i možnosť využitia služieb súkromného veslára.

Viete, že?

V minulosti sa na jazere začalo člnkovať tesne po postavení prvých objektov budov. Už v roku 1880 tu bolo mólo a prístrešok pre člny. V tom čase bolo člnkovanie ľudovou zábavou, ktorá trvala od mája do októbra podľa počasia. Člnkovanie a kúpanie sa bolo z ochranárskych dôvodov zakázané v 80. rokoch 20. storočia. Jazero Štrbského plesa patrí do piateho stupňa ochrany a jeho prevádzkovanie podlieha prísnym opatreniam, nakoľko vo vodách žije chránený rybí druh sih marena.   

Do pozornosti:

  • 1. Počas člnkovania je zakázané chytanie rýb, lovenie rýb a kŕmenie divých kačíc a rýb.
  • 2. Na člnky nie je dovolené brať žiadne jedlo ani príručnú batožinu. Batožinu je možné bezplatne uložiť u obslužného personálu na prístavnom móle.
  • 3. Počas člnkovania je zakázané fajčiť, kričať a hádzať odpadky do plesa.
  • 4. Kúpanie a skákanie z člnov do plesa je zakázané.
  • 5. Nástup a výstup z člnkov je možný iba na prístavnom móle, pristaviť čln mimo prístavného móla a následne z neho vystúpiť nie je dovolené.
  • 6. Viesť čln pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok alebo iným spôsobom ohrozovať bezpečnosť člnkovania je zakázané.
  • 7. Člnkovanie je povolené deťom starším ako 3 roky. (V deň plavby musia mať zavŕšené 3 roky.)


Prevádzková doba počas letnej sezóny 2019

02.06. - 15.9.2019 - od 10:00 do 18:00 | posledná plavba o 17:00
*prevádza je závislá od poveternostných podmienok