Snow Camp pod Lomnickým štítom sa stal realitou

Na Skalnatom plese vo výške 1751 m n. m. sa druhý januárový týždeň uskutočnilo prvé (testovacie) zimné kempovanie. Netradičný projekt na území TANAP-u bude čo chvíľa dostupný pre každého a my neostaneme poslední, ktorých táto skúška odvahy otestovala. 

Viac info: Snow Camp 2017/2018

Kempovanie pod holým nebom je jedno z najzaujímavejších aktivít v zimnom období, ale zároveň si vyžaduje kvalitnú výbavu a základné skúsenosti na prežitie v extrémnom horskom teréne. My sme mali na prvom kempovaní v Tatrách všetko – skúseného sprievodcu, kvalitné vybavenie, netradičný vývoz ratrakom na Skalnaté pleso a nezabudnuteľný nočný zážitok pri teplote – 12 °C. Snow Camp pod Lomnickým štítom patrí medzi moje najkrajšie životné skúsenosti!

Návod ako v pohodlí prežiť zimné kempovanie

„Dôležité je mať oblečenie vždy dvakrát, a to pre prípad, žeby navlhlo. Počas výstupu na miesto táboriska a počas stavania bivaku sa telo zahreje a oblečenie nasaje vlhkosť, takže po prípravných prácach na bivaku je potrebné prezliecť sa do suchého. Poradím vám ešte... pred vlezením do stanu si urobte pár kľukov alebo drepov, aby sa vaše telo po prezliekaní na studenom vzduchu trocha zahrialo. Pretože teplo, ktoré vydáte, bude lepšie ohrievať váš spacák, na základe čoho sa bude teplo kumulovať... a aj pri nízkych teplotách vám nebude zima,“ vysvetľoval horský vodca po príchode do táboriska. Krátky exkurz zásadami kempovania, ktoré nazbieral putovaním po svetových osemtisícovkách nám všetkým pomohol zorientovať sa. Pokračuje vo výklade: „Ak kempujete v zimnom období, vhodná je sušená strava, ktorá je veľmi skladná a dostatočne výživná. Okrem toho je jednoduchá na prípravu, pretože sa ľahko zaleje horúcou vodou a môže sa jesť. Nezabudnite, že v zime spotrebujete počas varenia na variči dvakrát viac plynu. Dobrým tipom pri rozmrazovaní snehu na vodu je kávový filter, ktorý vám pomôže vyčistiť roztopený sneh od nečistôt.“ Po dobrých radách sme pokračovali úpravami terénu pod stanmi Husky, ktoré sú podľa slov horského vodcu prispôsobené na extrémne podmienky horského prostredia. Nechýbali nám ani 6-centimetrové karimatky a kvalitné Husky spacáky do -29 °C, ktoré sme v úvode projektu dostali. Zimné kempovanie začalo byť zaujímavé...Snow Camp v Tatrách - nabitý romantikou, zážitkami a informáciami

 

Program projektu začal výnimočným vývozom na snežnom pásovom vozidle - ratrakom. Základné táborisko na Skalnatom plese vo výške 1751 m n. m. sme navštívili asi po necelej hodine. Spoločne s horským vodcom nás na zasneženej plošine priamo pod Lomnickým štítom privítal úžasný mesačný spln. Jeho svetlo bolo také silné, že vysokotatranské zasnežené končiare žiarili v kontraste s modrou oblohou pokrytou hviezdami.

Začali sme s vybaľovaním. Sprievodca Snow Camp-u nás po celý čas zaškoľoval – ako pripraviť terén na kempovanie, ako rozložiť stan, ako si pripraviť instantnú večeru, čomu sa vyhnúť a čo naopak nezabudnúť... Návod ako si pohodlne užiť zimné kempovanie bol pre nás, nováčikov, skvelým začiatkom. Dostali sme inštruktáž a pripravili si bivak, aby nám prípadné sneženie neskomplikovalo práce. Celý proces zbehol veľmi rýchlo. Stanový tábor bol za chvíľu na svojom mieste, priamo pod Lomnickým štítom!


S „balíčkom prežitia“ zima nebola

Po instantnej večeri zaliatej horúcou vodou sme ešte chvíľu pozorovali hviezdne nebo. Stanový tábor sme nechali opustený a obklopený snehom, aby sme sa o skutočnej povahe Base Camp-u dozvedeli viac. Galéria Encián nám poslúžila ako zázemie, kde sme v spoločnosti charizmatického horského vodcu strávili niekoľko hodín. Autentické filmy, fotografie a videá z kempovania v extrémnych Himalájach nám zodpovedali všetky naše otázky... Už nebolo pochýb, že zimné kempovanie je o vášni a vôli pokračovať!


Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Zobudilo nás jemné šuchotanie a padanie nánosov snehu zo zaroseného stanu. Ráno, po noci pri teplote – 12 °C sme otvorili oči do bielej krajiny, kde bolo viac ako meter snehu. Rozprávková zjazdovka nás nenechala ďalej spať, a tak sme boli do desiatich minút na skialpových lyžiach a ešte pred záverečným skladaním bivaku zahriali telo aktivitou. O 8:30 sme zlyžovali perfektne upravené Lomnické sedlo.

Ráno pod Lomnickým štítom bolo to najkrajšie! Napriek nízkym teplotám nám nebola vôbec zima, spali sme ako v bavlnke. Záverečným momentom Snow camp-u na Skalnatom plese boli výdatné raňajky s čajom a káva k tomu. Ešte pár selfie fotografií skvelej partie odvážlivcov a už sme boli mysľou znova v realite – suchý vzduch panelákovej izby, štyri steny, biely strop spálne, vŕzgajúca posteľ a namiesto hviezd - sviečky na parapetných doskách.

Rozmýšľam, kedy sa znova vyberiem kempovať...

 

Testovať bol s nami aj moderátor Andrej Bičan, jeho počínanie a videá zo Snow Camp-u si môžete pozrieť >>> TU

 

 

 

 


 
 
Hlavný partner projektu: