Dňa 23.4. 2019 bude prevádzka Tatranského ľadového dómu ukončená. Ďakujeme a tešíme sa na Vás v opäť v zimnej sezóne 2019/2020.


TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA

Spędź zimę w Tatrach i zabierz do domu niezapomniane wspomnienia z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienku, która w tym roku będzie inspirowana bazyliką św. Piotra w Rzymie i kolumnadą Berniniego. 

(wstęp bezpłatny)Aktualne godziny otwarcia Tatrzańskiej Świątyni Lodowej

 

 

 

18.3 - 22.3.201910:00 - 16:00
23.3. - 24.3.201909:00 - 16:15
25.3. - 29.3.201910:00 - 16:00
30.3. - 31.3.201909:00 - 16:15
01.4. - 03.4.201910:00 - 16:00
04.4. - 09:00 - 16:15

Od 23 listopada na Hrebienku można podziwiać niezwykłą architekturę przekutą w lodową perłę. O precyzję detali zadba Adam Bakoš z zespołem słowackich, czeskich i hiszpańskich rzeźbiarzy. Na budowę przewidziano aż 1880 bloków lodu, które łącznie ważą ponad 225 ton

W tym roku lodowa świątynia na Hrebienku będzie ukryta w jeszcze większej kopule o średnicy 25 metrów. Sama też będzie większa i jeszcze piękniejsza niż dotychczas. 

Szklane witraże wykona szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia, Achilleas Sdoukos, którego życie artystyczne skupione jest na poszukiwaniu formy w magicznym materiale, jakim jest szkło. Już po raz trzeci stworzy on unikalne dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, której majestatyczna bryła jest ewenementem w całej Słowacji i choćby dlatego warto ją odwiedzić.

Budowla hipnotyzuje precyzją wykończenia i detalami, które podkreśla przyjemne oświetlenie. Odwiedź słowacki unikat i przenieś się choć na moment w baśniową krainę lodu. Jeszcze większe emocje zapewniają tutejsze koncerty na żywo, które będą organizowane w sezonie zimowym. 


Koncerty v Tatranskom ľadovom dóme

30.12.2018 Music Theatre Orchestra - 15:30
Ukážky z rockovej opery - Matej Korvín uhorský kráľ

06.01.2019 FS Vagonár - 15:30

Folklórny súbor Vagonár - Poprad, ľudový súbor piesní a tancov,

24.02.2019 Chrámový zbor sv. Cecílie - 15:30

Pod vedením svojho zbormajstra Viliama Gurbaľa získal zbor niekoľko medzinárodných ocenení na prestížnej súťaži chrámových zborov.

27.1.2019 Košícki špívaci - 15:30

Zemplínske piesne a koledy

23.2.2019 Zvonky dobré zprávy a Zvonkohra Košariská - 15:30

Hudobné zoskúpenie.

Veľkonočná nedeľa 21.4.2019 - 15:30 

Dievčenská kapela - Pro Vocals. 5 talentovaných žien, ktoré interpretujú svetové i slovenské hity bez použitia hudobných nástrojov v štýle a cappella. 


ZAUJÍMAVOSTI o Tatranskom ľadovom dóme, ktoré by vás mohli zaujímať. Prečítajte si o tom, koľko ton ľadu sa použilo na stavbu tejto unikátnej ľadovej baziliky, kto stojí za touto stavbou, čo bolo námetom, a čo môžete tento rok v Tatranskom Dóme vidieť.

Tatranský ľadový dóm patrí bez akýchkoľvek pochybností k najväčším atrakciám zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách. Tento rok je Tatranský ľadový dóm oproti minulému roku opäť majestátnejší.

Autor projektu Tatranský dóm Martin Šabľa zhmotnil svoju víziu vďaka premyslenému spojeniu myšlienky so špičkou reprezentantov ľadovosochárskeho sveta pod inšpiratívnym vedením Adama Bakoša. Hlavný staviteľ Adam Bakoš vytvoril tím zo 16-tich sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu a z USA. Podarilo sa mu angažovať tieto esá ľadovosochárskeho umenia:

Martin Šofranko
Pavol Kapusta
Marian Maršálek
Ondrej Prochazka
Filip Lysek
Jakub Vlček
Miroslav Trnovský
Vladek Ligocky
Igor Kučera
Jan Paďour
Albert Šimrák
Štefan Geletka
Danny Thomas
Michal Husár
Miroslav Kalanka

Na stavbe sa podieľala aj jedna dáma - Griffon Ramsey z amerického Texasu. Sochárskych majstrov technicky podporil tím vedený technickým riaditeľom Tatranského dómu Rasťom Kromkom.

Námetom pre tohtoročný Tatranský dóm je svetoznáme priečelie Baziliky sv. Petra spolu s Berniniho kolonádou na Námestí sv. Petra v Ríme.

Hlavné priečelie v našom „ľadovom“ prípade dosahuje šírku 9 m a výšku 7 m. Samotná hlavná kupola má rekordnú výšku až 11,5m, čo je maximálna možná výška v rámci celkovej dispozície. Priemer centrálnej kupoly je 3 m, je dutá a podopieraná 9-timi rebrami. Na priečelí sa nachádza centrálny nápis v latinčine: Papežská bazilika sv. Petra v Tatrách.

Originálne majstrovské ľadové dielo je doplnené umeleckými výplňami so sakrálnymi motívmi - tie sú pretransformované do vitráží modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér, so slovensko-gréckym pôvodom. Jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo.

Po stranách, pred priečelím, sú umiestnené 2 veľké sochy anjelov s výškou 2,5 m.

Na stĺpy Berniniho kolonády a na fasádu baziliky sa vyrobilo až 1200 kusov ľadových kotúčov. V kolonáde je situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách a len na samotné stĺpy o výške cez 3,5 m (bez podstavcov a hlavíc) bolo použitých 3,5 kamióna ľadu. Na kolonáde sú použité tatranské motívy s plesnivcami, medveďmi a kamzíkmi. Na štítoch kolonád sa nachádzajú maličkí anjeli.

Pri vstupe ste si môžete všimnúť panorámu Vysokých Tatier.

Oproti bazilike sú v strede vyhliadkovej plošiny osadené veľké umelecké hodiny, ktorých autorom je taktiež umelec Achilleas Sdoukos. V zadnej časti, za kolonádou po vašej ľavici, sú 2 okná, v ktorých je umiestnený tatranský plesnivec a v druhom texaský kaktus, ako „umelecký podpis“ jedinej dámy - sochárky Tatranského dómu, Američanky Griffon Ramsey.

Na tomto monumentálnom diele pracovali sochármi s pomocníkmi celý 1 mesiac už od 22. októbra. Intenzívne sa pracovalo aj napriek netypicky teplej jeseni v Tatrách, kedy sa teploty na Hrebienku vyšplhali aj na 15°C a pri slnečnom počasí bola na vonkajšom plášti kupoly nameraná teplota až 43°C! No i s týmito podmienkami sa nám podarilo úspešne popasovať a vnútorné prostredie kupoly sa darilo držať v mínusových teplotách.

Novinkou v Tatranskom dóme je multimediálna prezentácia. 

Čítať.

 

Do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienku można dotrzeć wygodną kolejką naziemną ze stacji Stary Smokowiec. Bilety na kolejkę można kupić online na gopass.sk