Tatranská galéria ľadových majstrov

Dňom 02.04.2019 bola oficiálne ukončená prevádzka Tatranskej galérie ľadových majstrov na Hrebienku. V prevádzke aj naďalej ľadová bazilika Tatranský Dóm.

TATRANSKÁ GALÉRIA ĽADOVÝCH MAJSTROV

HREBIENOK - VYSOKÉ TATRY

Aj tento rok vznikli nádherné ľadové unikáty, ktoré si návštevníci Tatier budú môcť prísť pozrieť aj v nasledujúcich týždňoch. Všetky sochy sú absolútne unikáty. Vonkajšie sochy sú počas nasledujúcich dvoch týždňov nádherne farebne osvetlené a sú k videniu kým to počasie dovolí. Niektoré sochy sú chránené klimatizovanou kupolou a tie budú vítať návštevníkov až do apríla. Vstup do tejto Tatranskej galérie ľadových majstrov bude možný denne v rovnakom režime, ako je to pri Tatranskom ľadovom dóme a je samozrejme zdarma.


Výnimočný víkend, 50 ton ľadu, ľadoví sochári z desiatich krajín sveta, koncert Peter Bič Projekt, Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u, dve ľadovo – ohňové show, množstvo nadšených návštevníkov a ľadové sochy ochránené kupolou – takto vyzeral víkend na Hrebienku počas 7. ročníka podujatia TATRY ICE MASTER. Už po siedmy krát, 12.-13.1.2019 hostil Hrebienok vo Vysokých Tatrách neoficiálne majstrovstvá vo vyrezávaní ľadových sôch TATRY ICE MASTER 2019, ktorých sa tento rok zúčastnilo 10 tímov zo Slovenska, Ruska, Poľska, Česka, Rakúska ale aj z Walesu, Holandska, Lotyšska, Mongolska, a Japonska. 

Ľadová socha na Lomnickom štíte: 

Japonský tím v zložení umelcov Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura bol vybratý z dôvodu, že Lomnický štít je miesto, kde slnko vychádza ako prvé a Japonsko je známe ako krajina vychádzajúceho slnka. Vzniknutá socha ostáva na Lomnickom štíte, kým jej to počasie dovolí.

Prvý deň, sobota 12.1.2019, patrila téme Gotika. Sochári od 8.30  – 17.00 v svojich dielach zobrazovali gotické prvky a výjavy. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom sobotnej práce s ľadom, je 10ľadových sôch v téme Gotika, kt. na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Sobotný koncert Peter Bič Projekt, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dych berúca ľadovo-ohňovú show v podaní tímu z Holandska a nádherné nasvietené sochy len umocnili pozitívne pocity zo sobotného dňa.

Víťazmi sa za 1.súťažný deň (sobota, 12.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič

2.miesto: Japonsko = Junichi Nakamura, Hiroaki Kimura = chrlič

3.miesto:Slovensko = Miroslav Trnovský, Michal Husár = Gotický oblúk a Madonna od Majstra Pavla z Levoče

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím z Mongolska. (Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = chrlič)

Druhý deň, nedeľa 13.1.2019, patrila Voľnej téme. Sochári od 8.30 – 17.00 v svojich dielach zobrazovali svoje pocity, dojmy, myšlienky. Odborná, trojčlenná porota podľa prísnych kritérií ako použitie techniky, technické zručnosti a úroveň obťažnosti, rozmery a symetria, zhoda sochy s návrhom, či dôraz na detail. Samozrejme dôležitým kritériom bol aj prvý dojem či kreativita a celkový, konečný dojem diela. Výsledkom nedeľnej práce s ľadom, je 10ľadových sôch vo Voľnej téme, kt. na Hrebienku zostávajú. Sú umiestnené v exteriéry alebo v chránenej klimatizovanej kupole. Nedeľný koncert Billy Barman a dievčat zo SĽUK-u, večerné žrebovanie tomboly, atraktívna a dych berúca ľadovo-ohňovú show ľadovo – ohňová show v podaní tímu z Walesu a nádherné nasvietené sochy, predstavovali krásny záver tohtoročného Tatry Ice Master 2019.

Víťazmi sa za 2.súťažný deň (nedeľa, 13.1.2019) podľa odbornej poroty stali:

1.miesto: Rusko = Andrey Molokov , Sergei Potashew = predátor

2.miesto: Mongolsko = BAATAR DORJNAMIL, Khashbaatar Solongo = vrch – hora

3.miesto:Česká republika = Marián Maršálek , Ondřej Procházka = Dáma

Cenu sympatie, o ktorej rozhodovali hlasovaním diváci si odniesol tím zo Slovenska (Miroslav Trnovský, Michal Husár = štylizovaný anjel)
Na Hrebienok k Tatranskému Dómu vás pohodlne vyvezie pozemná lanovka zo stanice Starý Smokovec. Lístky na lanovku si môžete komfortne zakúpiť na pokladni v Starom Smokovci.