12 TATRANSKÝCH NAJ

1. Najvyšší vrch – Gerlachovský štít

Gerlachovský štít, nazývaný často Gerlach je najvyšší vrch Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol. Gerlachovský štít je pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu jedným z najnavštevovanejších vrcholov.


2. Najnavštevovanejšia „atrakcia“ – visutá lanovka na Lomnický štít

Druhý najvyšší štít Vysokých Tatier je Lomnický štít. Vrchol Lomnického štítu pripomína trojhrannú pyramídu a siaha do výšky 2633,8 m. n. m. Popularitu získal vďaka visutej lanovke, ktorá k nemu vedie zo Skalnatého plesa. Visutá červená lanovka prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty. Od svojho vzniku až do roku 1956 držala dĺžkou dráhy 5 428 metrov svetový primát medzi osobnými lanovkami.  Pre mnohých zostáva pohľad z vrcholu Lomnického štítu nezabudnuteľným zážitkom na celý život.


3. Najväčšie pleso – Veľké Hincovo pleso

Ďalším z tejto kategórie prírodných úkazov je Veľké Hincovo pleso. Je najväčšie a zároveň najhlbšie karové jazero v slovenských Vysokých Tatrách. Leží v nadmorskej výške 1946 m s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53 m. Nachádza sa v Hincovej kotline v hornej časti Mengusovskej doliny.


4. Najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso – Štrbské pleso

Je druhým najväčším plesom na Slovensku. Ako jediné dostupné jazero zo všetkých tatranských plies, ho môžete celé preveslovať a oddýchnuť si v člnkoch s výhľadom na Tatry. Tradícia člnkovania má viac ako 130-ročnú históriu. 5.júla 2008 sa člnkovanie opäť po 25 rokoch obnovilo. Jazero sa „odomklo“ a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu.


5. Najvyšší vodopád – Kmeťov vodopád

Z krás, ktoré vytvorila príroda z vody, môžeme spomenúť  Kmeťov vodopád.  Prívlastok „naj“ získava ako najdlhší vodopád Vysokých Tatier. Nachádza sa v Kôprovej doline a jeho podložie je tvorené granodioritom. Vodopád vytvára Nefcerský potok, ktorý je nad ním v nadmorskej výške 1245 m n. m. Je široký 1,5 m, s dĺžkou približne 80 m je právom označovaný za najdlhší vodopád.


6. Najdlhšia turistická trasa – Tatranská magistrála

Najdlhšia a najvýznamnejšia červeno značená turistická cesta, ktorá pretína celé južné úbočie Vysokých Tatier od Podbanského až po Veľké Biele pleso na úpätí Belianskych Tatier. Dĺžka magistrály je 46,25 km. Vznik magistrály sa datuje do tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, pričom v päťdesiatych rokoch bola dokončovaná. Jej najnižší bod sa nachádza v bode začiatku – v Podbanskom (963 m n. m.) a najvyšší dosahuje úctyhodnú výšku 2 037 m n. m..


7. Najmohutnejšia stena – stena Malého Kežmarského štítu

Ďalším z kategórie „naj“ je Stena Malého Kežmarského štítu, ktorá je najmohutnejšou skalnou stenou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa na severnej časti Malého Kežmarského štítu a jej výška je 900 m. Táto stena je ideálnym miestom pre horolezcov. Z juhovýchodu je ľahko dostupný, zato mohutnou severnou stenou už vedie vyše 100 prvovýstupov, viaceré mali v tatranskom horolezectve prelomový význam.


8. Najvyššie položené sedlo – Sedielko

V našej dvanástke  sa nachádza aj jedno zo sediel nazývané Sedielko. Je situované medzi Zadným Ľadovým štítom a Širokou vežou v nadmorskej výške 2 376 m. n. m. Je najvyššie položeným sedlom, ktoré spája Malú Studenú dolinu a Zadnú Javorovú dolinu. Prejsť ním môžete v oboch smeroch – zo Starého Smokovca alebo Tatranskej Javoriny.


9. Najvyššie položena botanická záhrada – Prírodná botanická záhradka na Lomnickom štíte

Táto botanická záhradka je dokonca aj najvyššie položenou v Európe! Zaujímavosťou Lomnického štítu je okrem prekrásnych výhľadov i rôznorodosť rastlinstva na samotnom vrchole, kde bolo doteraz zaznamenaných vyše 100 druhov lišajníkov, 40 druhov machorastov a 1 papraďorast. Z kvitnúcich rastlín osídľuje vrcholovú časť 34 druhov, teda skoro všetky rastliny vyskytujúce sa na desiatich štítoch a vežiach Tatier, presahujúcich výšku 2600 m n. m.      


10. Najvyššie položená chata -  Chata pod Rysmi

Chata pod Rysmi je najvyššie položená horská chata v Tatrách i na Slovensku. V prevádzke je iba v letnej sezóne (od 15. júna do 31. októbra). Je situovaná v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny.


11. Najnavštevovanejšie podujatie – Medvedie dni na Hrebienku

Obľúbený tatranský medvedí  festival na Hrebienku, ktorý je každoročne plný veselej  medvedej atmosféry pre deti i dospelých. Môžete sa tešiť na stáleho moderátora Andreja Bičana a rok, čo rok zaujímavejší program. Na festivale vystupujú umelci ako: Majster N, detské divadlá, tanečné formácie,  detský sláčikový orchester, Miro Jaroš a mnohí iní. Podujatie sa spravidla koná na prelome júla a augusta.


12. Najznámejšie tatranské video – Happy

Celosvetová happy mánia zachvátila najväčšie svetové metropoly ako Paríž, Londýn, Moskvu, New York, Dubaj, Prahu atď., ale aj Tatry a naše hlavné mesto. Počas piatich slnečných marcových dní minulého roka nakrútili mladí nadšenci v lyžiarskych strediskách v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese netradičné video. Dnes má už  takmer 7,5 mil. videní na youtube.