Člnkovanie na plese

Štrbské pleso 1351 m n.m.

 

SPUSTENIE SEZÓNY - LETO 2021

Vážení hostia, letná prevádzka Člnkovania na hladine Štrbského plesa odštartuje už 5.6.2021. Člnkovanie bude v dennej prevádzke od 10:00 do 17:00


Tradícia člnkovania na Štrbskom plese a na Novom Štrbskom plese má viac ako 130-ročnú históriu. 5. júla 2008 sa člnkovanie na Štrbskom plese opäť po 25 rokoch obnovilo. Jazero sa „odomklo“ a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu, ktorý bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta.

K dispozícii je 22 člnkov, ktoré sú pristavené v novovybudovanom móle s prekrásnym výhľadom na tatranské končiare. Výnimočným zážitkom môže byť i možnosť využitia služieb súkromného veslára.

Viete, že?

V minulosti sa na jazere začalo člnkovať tesne po postavení prvých objektov budov. Už v roku 1880 tu bolo mólo a prístrešok pre člny. V tom čase bolo člnkovanie ľudovou zábavou, ktorá trvala od mája do októbra podľa počasia. Člnkovanie a kúpanie sa bolo z ochranárskych dôvodov zakázané v 80. rokoch 20. storočia. Jazero Štrbského plesa patrí do piateho stupňa ochrany a jeho prevádzkovanie podlieha prísnym opatreniam, nakoľko vo vodách žije chránený rybí druh sih marena.   

Do pozornosti:

  • 1. Počas člnkovania je zakázané chytanie rýb, lovenie rýb a kŕmenie divých kačíc a rýb.
  • 2. Na člnky nie je dovolené brať žiadne jedlo ani príručnú batožinu. Batožinu je možné bezplatne uložiť u obslužného personálu na prístavnom móle.
  • 3. Počas člnkovania je zakázané fajčiť, kričať a hádzať odpadky do plesa.
  • 4. Kúpanie a skákanie z člnov do plesa je zakázané.
  • 5. Nástup a výstup z člnkov je možný iba na prístavnom móle, pristaviť čln mimo prístavného móla a následne z neho vystúpiť nie je dovolené.
  • 6. Viesť čln pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok alebo iným spôsobom ohrozovať bezpečnosť člnkovania je zakázané.
  • 7. Člnkovanie je povolené deťom starším ako 3 roky. (V deň plavby musia mať zavŕšené 3 roky.)

     

Prevádzková doba:

10:00 - 18:00 *(posledná plavba o 17:00)

Zodpovedný vedúci:

Gabriel Špak | gabriel.spak@tmr.sk | +421910737 988

Kontakt na prevádzku: +421 903 409 189


Pozrite si podmienky a pravidlá pred vstupom na lanovky a do prevádzok v strediskách Vysokých Tatier.

VIAC