TURISTIKA VO VYSOKÝCH TATRÁCH


Počas letných mesiacov navštívi región Vysoké Tatry vyše 1,3 milióna návštevníkov, ktorí oddychujú a načerpávajú sily v nádhernom regióne počas jedného alebo viacerých dní. Vysoké Tatry ponúkajú dovolenkárom veľa možností pre aktívny odpočinok ako ľahšiu či náročnejšiu turistiku.

Jedinečným zážitkom je výlet lanovkami na vrcholy Vysokých Tatier, pre bližšie informácie pozrite ponuku lanovkových trás. Najkrajší výhľad z našich veľhôr si užijú všetky vekové kategórie. Aj pre vás je tu krásna príroda a široká ponuka strediskových služieb! Na území TANAPu sa nachádza približne 600 km značkovaných chodníkov, ktoré dovedú turistov k najzaujímavejším miestam Vysokých Tatier. Turistické chodníky prechádzajúce dolinami umožňujú výstupy na tatranské chaty, niektoré náročné aj menej náročné tatranské vrcholy ako aj prechody cez tatranské sedlá. Všetky turistické chodníky, určené pre pohyb návštevníkov v Tatranskom národnom parku sú vyznačené značkami (červená, modrá, zelená, žltá).

V prípade, že sa pri svojich potulkách chcete ubytovať, nezmeškajte skvelú ponuku našich hotelov a pobytových balíkov.

Horskí vodcovia

Už prví návštevníci Tatier, ktorí sem prichádzali v 16. storočí a možno aj skôr, využívali pri pohybe v neznámom a nebezpečnom teréne služby „miestnych znalcov" z podtatranských obcí. Často to boli pytliaci, neskôr aj príslušníci miestnej inteligencie, napríklad učitelia, farári a najmä profesori kežmarského lýcea, ktorí vodievali aj svojich žiakov.

Roku 1873 združil dovtedy neregistrovaných vodcov Uhorský karpatský spolok, ktorý neskôr vystriedali iné spolky. Dnes sú horskí vodcovia združení v Národnej asociácii horských vodcov Slovenskej republiky.

Spolok horských vodcov Vysoké Tatry, Vila Alica, Starý Smokovec 12:00 – 18:00, tel.: 0905 428 170


Objavte TOP 10 tatranských trás

Užívajte si letnú turistiku v Tatrách naplno

Výlet do Furkotskej doliny a Mlynickej doliny

Vyvezte sa lanovkou zo Štrbského Plesa na Solisko a doprajte si nádherné výhľady do tatranských dolín – Mlylickej a Furkotskej. Ideálna letná turistika pre aktívny oddych.  


Dĺžka trasy: 11,4 km 
Čas trasy: 4 hod 40 min
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Štart: Solisko (1820 m)
Cieľ: Bystrá lávka (2314 m)

Výlet na Predné Solisko

Vyvezte sa lanovkou zo Štrbského Plesa na Solisko a užite si prechádzku na magické Predné Solisko. Ideálna nenáročná trasa pre rodinu s deťmi. Za necelú hodinu sa dostanete na obľúbený turistický bod s dokonalými panoramatickými výhľadmi na okolité štíty a doliny. 


Dĺžka trasy: 1,2 km 
Čas trasy: 1 h
Obtiažnosť: ľahká túra
Štart: Solisko (1820 m)
Cieľ: Predné Solisko (2314 m)

Výlet na Slavkovský štít

Z horského strediska Starý Smokovec sa vyvezte pozemnou lanovkou na Hrebienok – hlavný uzol turistických trás. Spoznávajte krásy Slavkovskej doliny a kochajte sa krásnou tatranskou prírodou. 

Dĺžka trasy: 6,2 km 
Čas trasy: 4 h 45 min
Obtiažnosť: náročná túra
Štart: Hrebienok (1275 m)
Cieľ: Slavkovský štít (2452 m)

Výlet na Skalnaté Pleso Tatranskou magistrálou

Doprajte si nenáročnú turistiku a vyberte sa na obľúbenú tatranskú trasu. Objavujte krásy horského plesa a užite si deň plný rodinnej zábavy v cieľovej destinácii Tatranská Lomnica.
Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok napojte sa na červenú trasu magistrálou. Po 2 hodinách sa dostanete k nádhernému horskému plesu. Zo Skalnatého plesa na bezpečne dopravíte na lanovke do Tatranskej Lomnice. Ak túžite po väčšom adrenalíne, zvezte sa na káre alebo kolobežke.

Dĺžka trasy: 6,2 km 
Čas trasy: 2 h 10 min
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Štart: Hrebienok (1275 m)
Cieľ: Skalnaté pleso (1755 m)

Výlet na Sliezsky dom

Dokonalá letná turistika. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok napojte sa na červenú trasu magistrálou cez Slavkovskú dolinu. Uvidíte tatranskú prírodu v jej celej kráse, cestou uvidíte krásne horské panorámy, priezračné Slavkovské plieska a dychberúce Velické pleso.

Dĺžka trasy: 6,2 km 
Čas trasy: 2 h 15 min
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Štart: Hrebienok (1275 m)
Cieľ: Sliezsky dom (1670 m)

Výlet na Téryho chatu

Letná turistika, pre každého milovníka aktívneho oddychu. Vyvezte sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca na Hrebienok napojte sa na červenú trasu magistrálou. Cestou uvidíte nádherné horské vodopády a Rainerovu chatu. Až dorazíte na Zámkovského rázcestie pokračujte zelenou trasou, ktorá vás dovedie do cieľa.

Dĺžka trasy: 7 km 
Čas trasy: 2 h 45 min
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Štart: Hrebienok (1275 m)
Cieľ: Téryho chata (2015 m)

Výlet na Zelené pleso

Vyvezte sa lanovkou zo strediska Tatranská Lomnica na Skalnaté pleso, objavujte krásu horského plesa, prípadne si Váš výlet spestrite výletom lanovkou na Lomnický štít alebo Lomnické sedlo. Nádherné výhľady na dosah, prechádzka medzi oblakmi, na ktorú nezabudnete.
Zo Skalnatého plesa na napojte na červenú trasu. Huncovskou dolinou sa dostanete k Veľkej Svišťovke a Dolinou Bielej vody do cieľovej destinácie, ktorá rozhodne stojí zato.

Dĺžka trasy: 5,6 km 
Čas trasy: 2 h 30 min
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Štart: Skalnaté pleso (1755 m)
Cieľ: Zelené pleso (1550 m)

Výlet k Veľkému Bielemu plesu

Vyvezte sa lanovkou zo strediska Tatranská Lomnica na Skalnaté pleso, objavujte krásu horského plesa prípadne si Váš výlet spestrite výletom lanovkou na Lomnický štít alebo Lomnické sedlo. Zo Skalnatého plesa sa napojte sa na modrú trasu Skalnatou dolinou. Cez Malú Svišťovku sa dostanete do Folvarskej poľany. Zelenou trasou s napojením na žltú turistickú trasu smerom k Šalviovému pramenu. Modrou trasou severne ku Veľkému Bielemu plesu.

Dĺžka trasy: 9,2 km 
Čas trasy: 2 h 55 min
Obtiažnosť: náročná túra
Štart: Skalnaté pleso (1755 m)
Cieľ: Veľké Biele pleso ( 1615 m)

Výstup na Jahňací štít

Vyvezte sa lanovkou zo strediska Tatranská Lomnica na Skalnaté pleso. A objavujte krásu tatranskej prírody cestou na výstup na Jahnací štít. Zo Skalnatého plesa sa vyberte červenou trasou na Veľkú Svišťovku a pokračujte k Zelenému plesu. Pri Chate pri Zelenom plese sa napojte sa žltú turistickú trasu, ktorá Vás zavedie do cieľovej destinácie.


Dĺžka trasy: 8,3 km 
Čas trasy: 4 h 40 min
Obtiažnosť: náročná túra
Štart: Skalnaté pleso (1755 m)
Cieľ: Jahňací štít ( 2230 m)

Výstup na Gerlachovský štít

Ak túžite po adrenalínovom zážitku, výstup na Gerlachovský štít je pre Vás správna voľba. Výstup na najvyšší vrchol Slovenka je možné absolvovať jedine v sprievode horského vodcu. Výstupová trasa začína na Sliezskom dome, cez Velickú próbu. 

Obtiažnosť: náročná túra
Štart:  (1670 m)
Cieľ: Gerlachovský štít ( 2655 m)


NORDIC WALKING

Nordic Walking (severská chôdza) nie je len trendová športová aktivita, ale je výborný a účinný športový tréning. Zapája celé telo, pričom kĺby nie sú preťažené. Ak viete, ako správne na to, zapožičajte si paličky v požičovni, alebo vyrazte na túru aj spolu s inštruktorom.

Nordic walking po vysokohorských chodníčkoch posilňuje vnútorné svaly okolo chrbtice, účinne zapája krvný obeh, pričom tento pohyb šetrí kĺby. Zároveň prispieva k psychickej pohode. Je to bezpečná, jednoduchá, efektívna a zábavná cesta k zdokonaleniu kondície bez obmedzenia veku, pohlavia alebo telesnej zdatnosti.

Trate vo Vysokých Tatrách, ktoré pre NW odporúčame v lete alebo v zime:

Štrbské pleso – Jamské pleso a späť, 2 hod. (mierne náročné)

Štrbské pleso – Popradské pleso a spať (po asfaltke), 2,5 hod. (mierne náročné)

Okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa, 1 hod., (nenáročné)

Tatranská Polianka – Starý Smokovec a späť, 2,5 hod., (nenáročné)

Tatranská Polianka – Sliezsky dom a späť (po asfaltke), 4 hod., (náročné)

Starý Smokovec – Hrebienok a späť (po asfaltke), 2 hod., (náročné)

Starý Smokovec Kyselka – chodník na Smokoveckú výhliadku a späť po Krížovej ceste, 1 hod., (nenáročné)

Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare a späť, 1,5 hod., (nenáročné)

Okruh Tatranská Lomnica: Jamy – centrum – hotel Grand – parkovisko pod lanovkami – Jamy, 1 hod., (nenáročné)

Biela voda – Zelené pleso a späť, 5 hod., (náročné)

Veľká Lomnica, okruh okolo Black Stork, 1,5 hod., (nenáročné)

(Zdroj: tatry.sk)