VÍZIA ROZVOJA STREDISKA TATRANSKÁ LOMNICA

Plány TMR v Tatranskej Lomnici – s dôrazom na bezpečnosť lyžiarov, obnovu bývalého strediska a elimináciu dopravných kolapsov

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. prichádza so zámerom modernizovať lanovku v srdci lyžiarskeho strediska Tatranská Lomnica. Ďalšou novinkou je posun v projekte obnovy lyžiarskeho strediska Jamy, ktoré by okrem nového nástupného miesta do celého strediska malo v čase stúpajúcej návštevnosti priniesť aj riešenie problémov so statickou a dynamickou dopravou v Tatranskej Lomnici. 


Zámer na modernizáciu technologického zariadenia LD Čučoriedky bol podaný na preskúmanie vplyvov na životné prostredie (EIA) 14.februára 2020. Výmena jestvujúcej 4-sedačkovej lanovky za rýchlejšiu 6-sedačkovú lanovku je pre stredisko dôležitá hneď z niekoľkých dôvodov. „Lokalita Tatranská Lomnica – Čučoriedky ponúka najkvalitnejšie zjazdové trate pre začínajúcich a pokročilých lyžiarov v stredisku. Ich nevyužitý potenciál má na svedomí najmä fixná lanová dráha, ktorá predstavuje pri nastupovaní najmä pre rodiny s menšími deťmi problém, ktorý ich dokáže odradiť rovnako ako pomalá jazda v nepríjemnom počasí,“ vysvetľuje riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský. Výmena lanovky by mala priniesť najmä vyššiu rýchlosť a kvalitu prepravy – spomalenie pri nástupe a výstupe, vyhrievané sedadlá, záklopné ochranné kryty. „Pri zachovaní súčasnej prepravnej kapacity by sme chceli dosiahnuť to, že lyžiari budú menej času tráviť na lanovke a viac na svahoch Čučoriedok. To pomôže odbremeniť nižšie časti strediska a rozptýliť lyžiarov na zjazdovkách,“ dopĺňa Slavkovský. Predpokladaná výška investícia do modernizácie lanovky predstavuje sumu 7 mil eur.  


Tatranská Lomnica – Jamy – dva roky od podania zámeru na preskúmanie EIA

Preskúmanie vplyvov na životné prostredie (EIA) vstupuje do dôležitej fázy aj v prípade zámeru „Obnova lyžiarskych kapacít Tatranská Lomnica -Jamy“, ktorý bol podaný ešte v júli 2018. „Po zapracovaní pripomienok je dnes už všetko pripravené na začiatok samotného prieskumného konania v teréne,“ uviedol Dušan Slavkovský. „Zámer obnovy  počíta s vybudovaním dvoch lanoviek a zokruhovaných zjazdoviek, ktoré umožnia bez vyzutia lyží využívať  všetky zjazdovky v Tatranskej Lomnici. Obnovu chceme riešiť dôsledne, dôležitým prvkom je vybudovanie parkoviska pod Cestou slobody hneď oproti Jamám, s ktorým súhlasili aj domáci obyvatelia. Veľká časť individuálnej dopravy, ktorá dnes stojí v kolónach v centre Lomnice pri hľadaní parkovania, by tak ostala hneď pri vstupe do tejto tatranskej osady. Z parkoviska by sa potom lyžiari mohli lávkou ponad cestu bezpečne dostať až na svah. Chceme využiť aj električkovú trať a hneď pri parkovisku mať aj zastávku, čím by sme podporili aj využívanie ekologickej hromadnej dopravy,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý.  Predpokladaná výška investícia do obnovy Jám predstavuje 15 mil eur. Stredisko Jamy s dvomi zjazdovkami vzniklo na západnom okraji Tatranskej Lomnice ešte v 70.-tych rokoch 20.storočia a slúžilo predovšetkým na výchovu lyžiarskych talentov. Kvôli chýbajúcemu lyžiarskemu prepojeniu s ostatnými zjazdovkami a nerentabilnosti  prevádzky stredisko ukončilo svoju činnosť v roku 2010.


V znamení výnimiek

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica sa nachádza na území Tatranského národného parku v 4.stupni ochrany, čo znamená, že všetky uvedené zámery si pre realizáciu vyžadujú udelenie výnimiek. „Nekonečný príbeh so zonáciou TANAP-u, ktorá by raz a navždy určila priestory pre ochranu prírody a priestory pre možný rozvoj, pokračuje bez úspešného zavŕšenia a s nekonečnými sľubmi politikov ďalej. Napríklad naša snaha odbremeniť dopravu medzi Lomnicou a Smokovcom od tisícok áut ekologickou lanovkou neprešla, lebo bola zablokovaná podľa nás nezákonným vyhlásením Natury v týchto miestach.. Preto dnes hovoríme a potrebe vymeniť lanovku a obnoviť Jamy, aby sme tieto problémy riešili aspoň čiastkovo, čo pri súčasnom legislatívnom nastavení znamená, že potrvá ešte roky, kým sa niečo môže podariť zrealizovať. Aj to iba v prípade, že sa v obci a pri ceste, ktorou prejdú denne tisícky áut, nebude hľadať dôvod, prečo to zakázať. Ako to dovtedy pri stúpajúcej návštevnosti dokáže zvládať stredisko i celá Tatranská Lomnica, ukáže až čas a žiaľ aj titulky v médiách,“ uzavrel B.Hlavatý.

Milí hostia, na základe uznesenia Vlády SR a prijatých preventívnych opatrení, ktoré obmedzili pohyb osôb v rekreačných areáloch, uzatvárame prevádzku horského strediska Vysoké Tatry. Lanové dráhy, gastronomické zariadenia, obchody a hotely v horskom stredisku budú uzatvorené predbežne do 6.novembra. Uvedomujeme si vážnosť situácie ako aj to, že len spoločným zodpovedným prístupom ju dokážeme zvládnuť. Urobme všetko preto, aby sme sa čo najskôr mohli opäť stretnúť v našich nádherných horách. Ďakujeme za pochopenie i vašu dôveru.